Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie miejski salon

Magdalena Nowacka
Okolice dworca będą wyglądać naprawdę imponująco.
Okolice dworca będą wyglądać naprawdę imponująco.
Dworzec to wizytówka miasta. Nie da się ukryć, że "będzińską wizytówką" trudno było się do tej pory pochwalić. Na szczęście rozpoczął się już drugi etap przebudowy centrum.

Dworzec to wizytówka miasta. Nie da się ukryć, że "będzińską wizytówką" trudno było się do tej pory pochwalić. Na szczęście rozpoczął się już drugi etap przebudowy centrum. W pierwszym etapie przebudowany został wiadukt łączący ulicę Kościuszki z ulicą Sielecką. Teraz wybudowany zostanie plac rekreacyjny na miejscu skweru w części placu dworcowego. Zakończenie tego etapu przebudowy zaplanowano na drugi kwartał przyszłego roku, tak więc kierowcy trochę się pomęczą.

Trzyletni plan

W latach 2003 - 2006 będą prowadzone prace przy ul. Małachowskiego do Placu 3 Maja i od ul. Piłsudskiego do ul. Modrzejowskiej.

- Chcemy uczynić z tego placu salon miasta - mówił Tomasz Taczewski, jeden z głównych projektantów tej przebudowy, z katowickiego Biura Architektonicznego Taczewski, które wygrało ogłoszony w 1998 r. konkurs.

Na placu ma stanąć okrągła fontanna z obejściem, kwietnikiem i ławkami. Między chodnikami będzie trawnik i krzewy, gdzie również umieszczona zostanie komora fontanny.

Sam plac dworca wydzielony zostanie wysoką kolumnadą kamienną i posadzką na planie półkola. Za kolumnadą będzie plac z tarasami wznoszący się ku górze, zakończony od zachodu schodami terenowymi na ul. Modrzejowskiej. Tarasy otoczone będą krzewami. Pojawią się ławki oraz stojaki na rowery.
W centrum placu znajdzie się też węzeł komunikacyjny z parkingiem, przystankiem autobusowym oraz postojem taksówek i minibusów. Drogi w obrębie placu będą miały nawierzchnię z granitowego bruku angielskiego, chodniki z betonowej kostki, a plac w obrębie kolumnady z płyt granitowych oraz kostki granitowej i bazaltowej.

Trzeci etap przebudowy obejmie odcinek ulicy Małachowskiego między placem dworcowym a skrzyżowaniem z ul. Piłsudskiego. Wyróżniać pas jezdni z nawierzchnią z tzw. kocich łbów oraz główny ciąg pieszy z nawierzchnią płyt granitowych.

Cztery place

Od strony wschodniej powstaną miejsca postojowe. Przy głównym ciągu pieszym zaprojektowano kwadratowe place z ławkami. Akcentami plastycznymi będą np. rzeźby lub pomnik oraz hydranty z herbem miasta.

Planuje się tu cztery place miejskie. Dwa usytuowane będą w części ulicy Małachowskiego, jeden w centralnej części ulicy (powstaną tu sadzawka z fontanną i kolebkowy mostek) oraz przy skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Piłsudskiego. Z jego środka będzie wychodził trójkątny klin z płyt granitowych, podświetlony reflektorami. Pole centralne będzie podkreślone punktami świetlnymi w posadzce.

Zmiany architektoniczne przy ulicy Piłsudskiego to już czwarty etap przebudowy. Powstanie tu pasaż pieszy z ławkami i latarniami, wjazd dla samochodów dostawczych i mieszkańców.

Będzie i pasaż

Będą punkty gastronomiczne (m.in. kawiarnie z ogródkami ulicznymi), przykryte zadaszeniami z włókna szklanego, zawieszonymi na masztach.

Ostatni etap przebudowy odnosi się do ulic Małachowskiego, Piłsudskiego i Sączewskiego. Wyróżniony zostanie ciąg jezdny z nawierzchnią z tzw. kocich łbów, główny ciąg pieszy z nawierzchnią z płyt granitowych oraz dwoma chodnikami.
Przewiduje się tam miejsca postojowe i trzy place z ławkami i latarniami. Ustawione zostaną też cztery maszty stalowe z możliwością zawieszania transparentów lub zadaszeń tekstylnych. Ulicę zamkną dwa słupy kamienne i plac miejski wypełniony zielenią niską i wysoką.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto