Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anonimowe badania na obecność wirusa HIV

(łuk)
Z ankiet dowiemy się, ilu mieszkańców i jak często ma kontakt z narkotykami.
Z ankiet dowiemy się, ilu mieszkańców i jak często ma kontakt z narkotykami.
będzin Losowo wybrani mieszkańcy powiatu będzińskiego wypełniali ankiety dotyczące wiedzy o HIV i AIDS. 250 ankiet trafiło do przechodniów na ulicach miast powiatu.

będzin Losowo wybrani mieszkańcy powiatu będzińskiego wypełniali ankiety dotyczące wiedzy o HIV i AIDS. 250 ankiet trafiło do przechodniów na ulicach miast powiatu. 120 egzemplarzy oddali mieszkańcy Będzina, a pozostałe mieszkańcy Czeladzi, Wojkowic i Siewierza.

Badania przeprowadzili młodzi studenci-wolontariusze.

- Dane z ankiet pokazują, że wiedza mieszkańców powiatu na temat wirusa HIV jest niewielka - mówi Małgorzata Ochenduszko-Ludwik, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. AIDS.

- Mają tylko podstawowe wiadomości. Ludzie nie chcieliby, by ich sąsiadem została osoba zarażona wirusem HIV. Chcą czuć się bezpiecznie. Najlepszą wiedzę o wirusie HIV mają przede wszystkim młodzi ludzie, mieszkańcy większych miast.
W tym roku na terenie powiatu nie stwierdzono oficjalnie zarażenia wirusem HIV bądź choroby AIDS.

Nie znaczy to, że problem nie występuje. Sporo osób może być nosicielami wirusa i nic o tym nie wiedzieć. Aby się o tym przekonać, trzeba wziąć udział w czwartej już, ogólnopolskiej akcji "Nie żyj w niepewności". Anonimowe testy na obecność wirusa HIV we krwi można przeprowadzić od 17 do 21 listopada, w godzinach 14 - 18.

W Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym w Chorzowie (ul. Zjednoczenia 10) będą czekać lekarze i psycholodzy, którzy wyjaśnią wszystkie zagadnienia związane z profilaktyką wirusa.

- Mieszkańcy powiatu najczęściej pytają o przyczyny zarażenia. Nie wiedzą, na ile prawdopodobne jest, by przypadkowy partner był zarażony HIV. Dlatego konieczne są szkolenia i konferencje w największych miastach. Na terenie powiatu potrzebny jest też anonimowy punkt testowania - mówi Małgorzata Ochenduszko-Ludwik.

Warto przypomnieć, że od 1999 do 2002 roku w czeladzkim szpitalu realizowano program "Agnieszka".

Udzielano porad na temat chorób zakaźnych i wykonywano badania profilaktyczne, m.in. na obecność wirusa HIV. Program ten zapewniał pomoc psychologa i opiekę konsultacyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto