Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja samorządu w Osjakowie. Przed urzędem zakopano kapsułę czasu. Zobaczcie fotorelację i materiał filmowy

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Była Rada Gminy, jest Rada Miejska. Pierwsze po zmianie statusu Osjakowa posiedzenie lokalnego samorządu miało bardzo uroczysty charakter. W tym dniu zakopano również kapsułę czasu z pamiątkami przekazanymi przez mieszkańców

Z początkiem 2024 roku Osjaków stał się drugim miastem w powiecie wieluńskim. 23 stycznia odbyło się historyczne, pierwsze po zmianie statusu miejscowości, posiedzenie lokalnego samorządu. Wydarzenie zorganizowane w sali sportowej miało bardzo uroczystą oprawę.

Uczestniczyło w nim wielu przedstawiciel władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych. Radę Ministrów reprezentował Adam Nowak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, który przekazał na ręce burmistrza Jarosława Trojana stosowny akt państwowy i symboliczny klucz do miasta.

Historię Osjakowa zarysował zebranym Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na dzień 1 stycznia 2024 roku nowe miasto liczyło 1309 mieszkańców. Miejski charakter Osjakowa widoczny jest w jego układzie urbanistycznym z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem i przyległymi do niego regularnymi kwartałami zabudowy. Obszar centrum Osjakowa objęty został ochroną konserwatorską.

- Jestem przekonany, że Osjaków posiada potencjał do rozwoju, który w przyszłości należy rozsądnie zagospodarować. Nie możemy i nie powinniśmy sami się porównywać lub być porównywani do dużych miast i aglomeracji. Nie o to przecież chodzi. Uważam, że dzięki dobremu położeniu i wykorzystaniu wszystkich walorów Osjaków może być dobrym miejscem do życia. Pokazuje to opisana w monografii historia Osjakowa i gminy Osjaków. Wierzę, że kolejne pokolenia mieszkańców Osjakowa i gminy Osjaków będą dumne tak jak my teraz, że tutaj mieszkamy oraz że zrobią wszystko, by Osjaków dalej pięknie się rozwijał – mówił burmistrz Jarosław Trojan.

ZOBACZ WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Po przemówieniach oficjeli przyszła pora na część artystyczną w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły, która była poświęcona powstaniu styczniowemu. Właśnie bohaterów zrywu 1863 roku szkoła obrała sobie za patronów. Uczniowska delegacja złożyła również kwiaty na kwaterze powstańców na osjakowskim cmentarzu.

Uroczystości zwieńczyło zakopanie kapsuły czasu przed Urzędem Miasta i Gminy w Osjakowie. Znalazły się w niej pamiątki przekazane przez mieszkańców w odpowiedzi na apel wystosowany przez władze samorządowe.

Ponad 80 proc. mieszkańców uczestniczących w konsultacjach opowiedziało się za tym, aby Osjaków był miastem. To przesądziło o złożeniu stosownego wniosku do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody. Decyzja o nadaniu Osjakowowi statusu miasta zapadła na szczeblu rządowym w lipcu 2023 r.

Najstarsza wzmianka o miejscowości w źródłach pisanych pochodzi z 1362 r. Nie wiadomo, kiedy dokładnie Osjaków uzyskał prawa miejskie, z całą pewnością przed rokiem 1446. Do rozwoju Osjakowa przyczyniło się korzystne położenie na szlaku handlowym. Przypuszczalnie Osjaków utracił prawa miejskie ok. połowy XVIII w., a mogło się do tego przyczynić zniszczenie miejscowości przez kolejny wielki pożar (1750 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto