Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak kruszcowy w Sławkowie liczy 6 kilometrów. Właśnie został zainaugurowany. Co zobaczymy po drodze?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Inauguracja szlaku kruszcowego w Sławkowie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Inauguracja szlaku kruszcowego w Sławkowie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Od 1 lipca tego roku na mapie szlaków turystycznych Sławkowa w powiecie będzińskim obecna jest nowa trasa turystyczna, opowiadająca o dziejach lokalnego górnictwa i hutnictwa. Warto wybrać się w teren, by przekonać się, co działo się na tych terenach przed wiekami.

Historyczny, edukacyjny szlak niebieski oddany został do użytku po kilku miesiącach przygotowań i kilkunastu miesiącach prac koncepcyjnych. Szlak koloru niebieskiego jest kontynuacją podobnej trasy, wytyczonej jakiś czas temu przez Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

– Koncepcję szlaku opracowywaliśmy wspólnie z przedstawicielami Muzeum Sztygarka. Z całą pewnością poszerza on ofertę atrakcji turystycznych Sławkowa, którą rozbudowujemy od kilku już lat – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Na szlaku, poza tablicami informacyjnymi przy najważniejszych punktach, znalazły się też miejsca do odpoczynku. Długość szlaku to około 6 kilometrów. Osoby wędrujące trasą będą mogły dotrzeć między innymi do zapomnianego i trudno dostępnego dotychczas wzgórza Gieraska. Liczy ono 340 metrów i jest trzecim najwyższym szczytem Sławkowa. Na jego stokach zlokalizowana była kopalnia „Leonidas”.

Trasa prowadzić przez unikatowe z punktu widzenia walorów historycznych i przyrodniczych zakątki miasta. Przypomina o istnieniu w Sławkowie w przeszłości rozwiniętego przemysłu wydobywczego, szczególnie rud galeny i galmanu i obejmie między innymi wspomnianą Górę Gieraskę, u podnóża której istnieją relikty historyczne górnictwa, rejon dawnej Kopalni Kozioł, średniowieczny Rynek z zabytkami, teren XIX–wiecznej Walcowni i Giserni oraz Park Doliny Białej Przemszy.

Otwarcie szlaku turystycznego zostało dofinansowane z funduszy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i odbyło się w ramach szóstej rocznicy urodzin GZM, jako jedna z mikrowycieczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto