MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Parafialne persony

WOJCIECH W. WACŁAWEK
Galerię portretów proboszczów kierujących przez dwa ostatnie stulecia będzińską parafią św. Trójcy na Górze Zamkowej zaprezentowano na wystawie "Oni tu byli...

Galerię portretów proboszczów kierujących przez dwa ostatnie stulecia będzińską parafią św. Trójcy na Górze Zamkowej zaprezentowano na wystawie "Oni tu byli..." Przygotowaną przez parafialny oddział Akcji Katolickiej ekspozycję można jeszcze oglądać po niedzielnych mszach (godz. 9, 11 i 18).
Ponad trzy dekady (1937-1970) wspólnotą parafialną św. Trójcy opiekował się ksiądz Mieczysław Zawadzki, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". W nocy z 8 na 9 września 1939 r., gdy naziści podpalili będzińską synagogę i okoliczne domy, duchowny uratował grupę uciekających Żydów, wpuszczając ich do kościoła.

Ksiądz Antoni Zimniak, duszpasterz parafii św. Trójcy w latach 1924-1929 był prawdopodobnie jedynym będzińskim proboszczem, który został biskupem. Kierując parafią i będąc dziekanem dekanatu będzińskiego ksiądz Zimniak założył wiele organizacji i stowarzyszeń katolickich, m.in. Stowarzyszenie Służących im. św. Zyty, Sodalicję Mariańską, Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Męskiej i Młodzieży Żeńskiej, Ligę Katolicką oraz Krucjatę Eucharystyczną. Po objęciu parafii zaprowadził księgę kroniki parafialnej. Spory nacisk kładł na propagowanie prasy katolickiej.

W sierpniu 1929 r. ksiądz Antoni Zimniak został wikariuszem generalnym częstochowskiej Kurii Biskupiej. Na wniosek biskupa Teodora Kubiny papież Pius XI mianował go biskupem pomocniczym. Konsekracja odbyła się w październiku 1936 r. Biskup Antoni Zimniak zmarł 26 stycznia 1943 r. w Częstochowie.

Jego następcą na plebani parafii św. Trójcy był ksiądz Tadeusz Peche, kierujący parafią w latach 1929-1937. Był autorem "Pedagogiki", wizytatorem księży prefektów zagłębiowskich szkół średnich i kapitanem rezerwy Wojska Polskiego oraz aktywistą wielu instytucji społecznych i filantropijnych. Założył m.in. Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Dbał o rozwój Akcji Katolickiej oraz wydawał gazetę "Życie parafialne".

W drugiej połowie lat 30. ksiądz Peche rozpoczął budowę dużego Domu Katolickiego (inwestycję zakończył już jego następca, ksiądz Mieczysław Zawadzki). 57-letni proboszcz zmarł bowiem podczas pobytu w Szwajcarii. Pochowano go na będzińskim cmentarzy przy kaplicy św. Tomasza Becketa.
Na wystawie nie mogło zabraknąć księdza Teodora Czerwińskiego (1841-1937) kierujący parafią w latach 1903-1905. Była to postać niezwykła. Mimo szykan rosyjskich władz oświatowych przez 22 lata (1868-1890) był prefektem w gimnazjum w Kielcach. Wśród jego uczniów był m.in. późniejszy arcybiskup Jan Cieplak oraz Stefan Żeromski.

"Z ust jego nie usłyszałem przenigdy, przez cały czas pobytu w rusyfikacyjnej szkole, ani jednego rosyjskiego wyrazu" - wspominał Stefan Żeromski.

Szykany rosyjskich zaborców nie ominęły także księdza Ludwika Czerniańskiego, proboszcza św. Trójcy w latach powstania styczniowego. Duchowny zbierał składki dla wojsk powstańczych oraz urządzał patriotyczne obchody. Po upadku insurekcji znalazł się na liście wrogów Imperium Romanowów. Mianowany na dziekana będzińskiego, nie został zatwierdzony przez rosyjskie władze. W 1871 r. na żądanie gubernatora piotrkowskiego opuścił Będzin.

Wystawa, opracowana została przez Felicję Górę, kierowniczkę biblioteki parafialnej oraz plastyka Romualda Korusa. Jest to część ekspozycji zaplanowanej na 700-lecie pierwszej pisanej wzmianki o kościele św. Trójcy, przypadającej w 2008 r.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto