Jedna sprinterka

(wow)
Biegi sprinterskie były najsilniejszą "bronią" będzińskich lekkoatletów.

Piątka lekkoatletów MKS MOS Będzin reprezentowała nasz powiat podczas rozegranych w Bielsku-Białej juniorskich mistrzostw makroregionu śląskiego, będących eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Niestety, żaden z naszych zawodników nie stanął na podium.

Najbliższa medalu była Monika Szczęsna. 16-letnia będzińska sprinterka na drugiej pozycji finiszowała w piątej serii eliminacyjnej biegu na 100 m, uzyskując dobry czas 13,02 s. Wyprzedziła ją tylko starsza o trzy lata Anna Kornas (AKS Chorzów; 12,84 s). W finałowym biegu juniorek młodszych Monika Szczęsna poprawiła swój rezultat, ale 12,89 s wystarczyło tylko do zajęcia czwartej lokaty. Od brązowego medalu biegaczkę MKS MOS Będzin dzieliło 0,35 s. Wygrała zdecydowanie Dominika Minda (Płomień Sosnowiec; 12,15 s).
Monika Szczęsny nie zdołała powtórzyć osiągnięcia z ,setki" na dwa razy dłuższym dystansie. Biegnąc w najszybszej pierwszej serii eliminacyjnej, będzinianka zajęła szóste miejsce. Rezultat 26,63 s nie wystarczył jednak na awans do czołowej ósemki. Ponownie najszybsza była sosnowiczanka Dominika Minda (24,64 s).

W eliminacjach zakończyła swoje straty druga z będzińskich sprinterek Patrycja Kołacz. Na piątej pozycji (czas 13,74 s) finiszowała ona w eliminacyjnym biegu na 100 m. Na mecie wyprzedziła ją nawet startująca poza konkursem młodziczka LKS Pszczyna Katarzyna Piróg (13,66 s). Kwalifikacyjną trzecią serię biegu na 200 m Patrycja Kołacz zakończyła wprawdzie na ,medalowej" trzeciej pozycji, ale wynik (28,42 s) trudno uznać za imponujący. Co ciekawe, tę eliminację wygrała młodziczka gospodarzy (Sprint Bielsko-Biała) Roksana Zuziak (27,12 s).

Na bielskiej bieżni do walki o medale nie włączyła się także Agnieszka Małysza. W biegu na 400 m zajęła ona czwarte miejsce w drugiej (słabszej) serii kwalifikacyjnej, uzyskując czas 1:07,18 min. Mistrzynie jednego okrążenia uzyskiwały czasy poniżej minuty. Wygrała Ernesta Tomza (Budowlani Częstochowa; 55,99 s) przed Eweliną Fick (AKS Chorzów; 57,13 s).

Dwa razy dłuższy dystans (800 m) nie okazał się silną bronią Agnieszki Małyszy. Będzinianka w swojej serii była dopiero dziewiąta, z wynikiem 2:35,80 min. Mistrzynią makroregionu została Magdalena Deptuła (Piast Gliwice; 2:09,23 min.).
Tylko w seriach eliminacyjnych zaprezentował się podczas makroregionalnych mistrzostw będziński sprinter Michał Treliński. Z czasem 12,52 s finiszował na piątej pozycji pierwszego biegu eliminacyjnego na 100 m i walkę o miejsca na podium mógł tylko oglądać z trybun. Wygrał Paweł Płonka (Płomień Sosnowiec; 10,92 s).

Fatalnie spisał się natomiast miotacz Łukasz Węgrzyn, który w konkursie pchnięcia kulą juniorów młodszych nie zaliczył żadnej próby i nie został sklasyfikowany. Wygrał Grzegorz Baran (Sprint Bielsko-Biała), który 5-kilogramową kulę posłał na odległość 15,82 m.

Łukasz Węgrzyn był jednym będzińskim reprezentantem w konkurencjach technicznych (rzuty i skoki). Zabrakło w nich Moniki Szczęsnej, która w skoku w dal mogła walczyć o miejsce w czołowej dziesiątce.

Będzinianie podczas bielskich mistrzostw generalnie wypadli słabo. Brylowali młodzi lekkoatleci Płomienia Sosnowiec, którzy trzydzieści razy stawali na podium, w tym czternaście na jego najwyższym podium.