MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Profilaktyczna akcja w szpitalu na Parkitce - Akademia Onkologiczna znów zadziałała. Można było ćwiczyć badanie piersi i jąder

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie kolejny raz zorganizował profilaktyczną akcję. Tym razem związaną z onkologią.

W ostatnich dniach w Centrum Onkologii działającym przy naszym Szpitalu odbyła się kolejna Akademia Onkologiczna. Tym razem eksperci szczególny nacisk położyli na odpowiednie żywienie w trakcie leczenia onkologicznego, a także skuteczne samobadanie piersi i jąder.

- To kolejna Akademia Onkologiczna w naszym szpitalu, która odbywa się naszym częstochowskim Jurajskim Centrum Onkologii. Mamy tutaj różnych specjalistów, przedstawicieli firm, którzy rozmawiają na różne tematy z pacjentami onkologicznymi. Mówimy między innymi o samobadaniu piersi, to dla pań , i o samobadaniu mówi jąder, to dla mężczyzn. Są to bardzo ważne profilaktyczne sprawy, o których często zapominamy, a one w wykryciu choroby odgrywają bardzo ważną rolę i sami sobie możemy pomóc. Specjaliści także kładą nacisk między innymi na odpowiednie żywienie, które w leczeniu onkologicznym jest bardzo ważne - mówił Łukasz Majewski, rzecznik WSS im. NMP w Częstochowie.

W częstochowskim szpitalu leczą się pacjenci nie tylko z Częstochowy, ale i ościennych powiatów. Także w Częstochowie działają stowarzyszenia, które wspierają pacjentów onkologicznych i to właśnie tam można się udać w potrzebie. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki.

- Edukujemy, pracujemy, mówimy o bardzo ważnych rzeczach, ale przede wszystkim mówimy o tym, jakie mamy stowarzyszenie, że każdy z pacjentów ma miejsc, w którym może otrzymać wszelkie, przede wszystkie informacje, ale również niesiemy mu tam pomoc i wsparcie. Jesteśmy taką jedną, wielką rodziną, do której można się zwrócić. To, co jest najważniejsze, to jest to, że powracamy do zdrowia w miłej atmosferze, w dobrym towarzystwie. Oczywiście rozmawiamy tutaj z rodzinami, bo często pacjenci przyjeżdżają tutaj ze swoimi bliskimi, którzy potrzebują wszelkich informacji. Pamiętajmy, że w trakcie choroby jesteśmy trochę zagubieni. Nie wszystko pamiętamy, co chcemy powiedzieć, a tutaj my udzielimy wszystkich kompleksowych informacji i zaprosimy do nas do stowarzyszenia, żeby te osoby były razem z nami w tej jednej wielkiej rodzinie - podkreślała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Akademia onkologiczna w częstochowskim szpitalu to cykl spotkań. - Wiem, że organizatorzy już planują kolejne - zapowiada Łukasz Majewski.

Inwestycje na Parkitce

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach i latach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie, oprócz pracowni mikrobiologii, zmodernizowano niedawno oddział zakaźny (zlokalizowany w placówce szpitalnej przy ul PCK) oraz zreorganizowano pracownię medycyny nuklearnej. Szpital – głównie dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego - jest doposażany w specjalistyczny sprzęt. W najbliższym czasie planowane jest m.in. uruchomienie nowego rezonansu magnetycznego.

W ostatnich latach szpital na Parkitce był beneficjentem kilka projektów unijnych, dzięki czemu m.in.: powstały trzy nowe sale operacyjne wraz z modernizacją Oddziału Chirurgii Onkologicznej, możliwe były zakupy, wyposażenie i modernizacja infrastruktury szpitalnej w ramach przeciwdziałania COVID-19, powstała kompletna instalacja fotowoltaiczna, zorganizowano szkolenia profilaktyczne dla pracowników, w trakcie jest wdrożenie e-usług eCareMed. Łączne wsparcie europejskie w ramach wymienionych projektów to 36,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto