Zagłębiacy bronili Pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Nikt im go nie zabierze! [ZDJĘCIA]

W sobotę 27 października br. setki osób wzięły udział w Dąbrowie Górniczej w wielkim happeningu w obronie pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów, który stoi w samym centrum miasta. Na transparentach pojawiły się hasła: „Ręce precz od pomnika”, „Make love, not war”, „Ludzi łączymy pomnika nie burzymy”, „Nasze miasto, nasz dom, nasza decyzja”.

Niepokój mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia wzbudziła opinia Instytutu Pamięci Narodowej, upubliczniona przez Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej. Wynika z niej jasno, że jeden z symboli miasta, przemianowany w 1991 roku przez młodych mieszkańców na pomnik Jimi’ego Hendrixa – o czym głośno było na całym świecie – powinien zniknąć z przestrzeni publicznej.

- Rzeczony obiekt został odsłonięty w dniu 8 listopada 1970 roku. Powyższa data została wybrana nieprzypadkowo, bowiem stanowiła rocznicę wybuchu rewolucji komunistycznej w Rosji a dokładnie w stolicy Piotrogrodzie, która w dniu 8 listopada 1917 roku miała swoją kulminację, związaną z obaleniem legalnego Rządu Tymczasowego i objęciem władzy przez bolszewików – stwierdził Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej. - Następnie w stworzonej propagandzie sowieckiej przedstawiano te wydarzenia jako mit „Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej”. Tym samym w sposób oczywisty pomnik nawiązuje do „bohaterów” tamtych wydarzeń i dziejów ruchu komunistycznego. Zatem w naszej opinii jest rzeczą niedopuszczalną, by w 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj, w przestrzeni publicznej dużego miasta Polski istniał monument poświęcony komunistom. Jest to nie do pogodzenia z szacunkiem dla dorobku walki Polaków o wolności i niepodległość państwa i narodu polskiego oraz dla pamięci ofiar totalitaryzmu komunistycznego – dodał.

Przeciwko przymiarkom do wyburzenia pomnika zaprotestowało w sobotę mnóstwo mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Sosnowca, Będzina i całego Zagłębia. Wszyscy zgodnie przyznawali, że taka właśnie była historia naszego miasta i nie można jej zakłamywać, wymazywać Lepiej edukować Polaków, wskazując, co było złe, ale nie niszcząc śladów przeszłości.

– Tym bardziej, że to pomnik poświęcony dąbrowskim robotnikom, którzy walczyli z carskim wyzyskiem, z ciemiężycielem narodu polskiego. To nasz pomnik, wpisany w krajobraz i historię Dąbrowy Górniczej. Jego wyburzenie to byłaby głupota. Będziemy go bronić dziś i kiedykolwiek trzeba będzie – mówiła Anna Jackiewicz, która do Dąbrowy Górniczej przyjechała z Sosnowca. – Nie oddamy nikomu naszego pomnika. Nikt nie będzie nam wmawiał, że komuś szkodzi, zagraża – dodał Kamil Kornacki.

W sobotę każdy mógł stworzyć własny transparent i pomalować pomnik hasłami oraz malunkami, które związane były z zaistniałą sytuacją, obroną wolności i demokracji. Chętnych do tworzenia wspólnego dzieła nie brakowało. Nie zabrakło też muzycznych akcentów. Zabrzmiał utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa, zagrał zespół Pogoria.

Na miejscu pojawili się także ci, którzy w 1991 roku bronili Pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów, kiedy chciały go usunąć ówczesne władze. Jednym z nich był Mariusz Talik „Puzon”. – Kiedy się tu pojawiliśmy pomnik przygotowany był do wysadzenia w powietrze. Postanowiliśmy, że będziemy go bronić i przemianujemy na symbol wolności. Dlatego został przemalowany i poświęcony pamięci Jimi’ego Hendrixa. Dziś znów się tu spotykamy, by go bronić – podkreślił Mariusz Talik.

„Przez tydzień pomnik nawet na moment nie został opuszczony przez obrońców. Dorośli przynosili jedzenie, napoje i rzucali pieniądze. Ze zbiórki zakupiono farby, którymi młodzież z dąbrowskiego Plastyka pomalowała pomnik. Ktoś przemalował karabin trzymany przez jedną z postaci na gitarę, ktoś inny namalował wielki, kolorowy napis "Pamięci Jimmiego Hendriksa". Po jakimś czasie – kiedy obrona się zakończyła - pojawił się napis następny. Informował, że pomnik nosi imię Kurta Cobaina. I jeszcze jeden. Uzupełniał: „i tym, którzy kochają wolność”. W kioskach przez wiele lat można było kupić pocztówkę z „Hendrixem”.

Ówczesny napis na zdjęciu głosił:

JIMIEMU HENDRIX'OWI
KURT'OWI COBAYN'OWI
MAKE LOVE NOT WAR
WAR IS OWER
WSZYSTKIM, KTÓRZY KOCHAJĄ WOLNOŚĆ.

Tak wspomina w swoim tekście w Alternatywniku Dąbrowskim obronę pomnika Robert Strzała, dziś pedagog, który zebrał zasłyszane historie w całość. Jak stwierdził wtedy miał 15 lat i kibicował obrońcom dąbrowskiego pomnika.
Postulaty młodzieży, broniącej w 1991 roku pomnika, to także utworzenie w parku Centrum lokalnego amfiteatru i umożliwienie muzycznych występów, oddani w patronat taniego klubu (bezalkoholowego), gdzie mogłaby się kulturalnie spotykać a także więcej kultury dla młodzieży w Pałacu Kultury Zagłębia. – Tańszej kultury, bo skąd mamy wziąć pieniądze – pisali w petycji obrońcy pomnika w 1991 roku. Jak podkreślali nie chcieli powrotu komuny, ale chcieli mieć coś swojego. Swój pomnik. Chcieli być dostrzegani, chcieli uczestniczyć w życiu miasta.

Napis „Jimiemu Hendrixowi. Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over. Wszystkim, których kochają wolność” przetrwał do 2006 roku, kiedy radni postanowili pomnik wyczyścić, a nowy napis na tablicy brzmi: Bohaterom Czerwonych Sztandarów. Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie. Dyskusja była wtedy wśród radnych gorąca, bo nie wszyscy zgadzali się na takie właśnie słowa, jakie ostatecznie pojawiły się na cokole.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Piotr Sobierajski

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.11.2018, 13:17

Zamiast zająć się sprawami naprawdę pożytecznymi - burdelem w służbie zdrowia, syfem, którym teraz w zimie będziemy oddychać, tonami syfu wwożonego tu z całego świata, niskim przyrostem naturalnym, tragiczną komunikacją publiczną pomiędzy miastami, itp..., to rząd zajmuje się takimi właśnie pierdołami.

31.10.2018, 08:40

Ludzie albo sobie nie zdają sprawy z obecnych ludzi, którzy rządzą Dąbrową, albo są betonami lub to ludzie z układu. Innej opcji nie ma.

30.10.2018, 11:09

Zagłębiacy? Toż to lewica dąbrowska, czyli SLD i Komunistyczna Partia Polski bronią pomnika. Wstyd !!!

29.10.2018, 09:42

'Komuniści bronili pomnika komunistycznego'

Ot taki powinien być temat artykułu.

29.10.2018, 09:18

Ludzie nie dajcie się zwieść tym Pisowskim Bolszewikom, ten pomnik nie jest żadnym upamietnieniem komunizmu tylko upamiętnia Zaglebiakow którzy ciężko pracowali i bronili naszej ojczyzny.

28.10.2018, 22:26

hahahaha komuchy komuszki Wasz czas dobiega końca

28.10.2018, 19:52

A PRZED CZYM LUB KIM ONI GO BRONIĄ ,DZIWNE

28.10.2018, 15:31

Koło, nie obrażaj swojej mamusi i nie wyzywaj jej od analfabetów. Nie jej wina że urodzila debila.

28.10.2018, 12:39

Wstyd i kompromitacja , że tego jeszcze nie rozwalili

28.10.2018, 12:11

Nico spójrz w lustro analfabeto sowiecki. To dopiero paskudna sowiecka morda. A fe.

28.10.2018, 11:58

łapy precz od pomnika

28.10.2018, 10:39

Biedni, ogłupiali ludzie. Młodych edukować, a starych spisać "na straty". Niech odejdą na śmietnik historii razem z komuną.

28.10.2018, 08:23

To jeszcze ten pomnik hańby jeszcze stoi, ktoś mówił ze dawno rozwalony . Dąbrowa mi nie po drodze ale z tego co wiem to bardzo nieatrakcyjne i nie ciekawe miasto ,smród,smog, itp.

28.10.2018, 08:19

Przyszli sobie zrobić selfi na koniec.Ale to nie Dąbrowiacy ,na zdjęciach są z Sosnowca, paru z Będzina z innych miast i wsi .To czysta podpucha i zabawa .Tą garstką gawiedzi bym się nie przejmował

28.10.2018, 08:13

Tych lemingów wywieźć do parku na ławeczki na alejki na drzewa i zabrać się do rozwalenia czerwonej propagandy

28.10.2018, 08:10

Już dawno powinni to rozwalić , Polska jest niepodległa a Dąbrowa w Polsce więc też niepodległa .Przecież ten obelisk straszy ,dobry na Halloween . Jaka paskuda ,najohydniejszy w całej Polsce.

28.10.2018, 08:04

Jaki wstyd jaka hańba , wypieramy się komuchów. Wolne miasto od ruskiej propagandy.Jesteśmy za likwidacją

28.10.2018, 08:04

Ksawer, "oświecony", "douczony", wybitny inteligent, napisał wspaniały komentarz. Brawo analfabeto.

28.10.2018, 08:01

Zmniejszyć o połowę i przerobić na coś prawdziwego na wizytówkę tego miasta , chyba czymś się zasłużyła Dąbrowa może mają jakiegoś bohatera ,broń boże jakiegoś czerwonoustego czy komucha .

28.10.2018, 07:59

Kaziu tępy to był Twój stary że cię zrobił, debilu.

27.10.2018, 23:04

Głupich się nie sieje głupi się rodzą. Tępy komuch zawsze będzie tępy bo taką ma ideologię.

27.10.2018, 22:21

Czerwone pająki, przywiezione na ruskich czołgach.

27.10.2018, 22:15

Co tu komentować ? Komentarze zaczadzonych propagandą historycznych analfabetów?

27.10.2018, 19:52

Co tu komentować ? Wyczyny zacxzadzonych propagandą historycznych analfabetów ? Szkoda słów. Wstyd. U świętego Piotra spotkacie tych których rewolucja zmiotła w sposób bestialski z powierzchni ziemi. Wsoaniałych Polaków. Patriotów. Obrońców ojczyzny mordowanyuch przez sowieckich "rewolucyjnych" terrorystów. Oni Wam podziękują wy obrońcy sowieckich pomników.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3