Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzone ikony Warszawy. Te budynki znało całe miasto, dziś ich nie ma

Marcin Śpiewakowski
Marcin Śpiewakowski
Czytaj też: Nieistniejące ulice Warszawy. Co stało się z ulicą Gnojną, Wielką i Zatyłki?

Znajdujący się przy placu Unii budynek był pierwszym supersamem – czyli, według współczesnych kryteriów, pierwszym supermarketem – w Polsce. W jednoprzestrzennym pawilonie o powierzchni użytkowej 6 tysięcy metrów kwadratowych umieszczono największy w Warszawie samoobsługowy sklep spożywczy. Posiadał on własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię – w środku znajdował się także bar kawowy i słynny samoobsługowy bar „Frykas”, który mógł pomieścić aż 170 osób.



Choć obiekt uważano za jeden z największych zabytków PRL-u, został on w 2006 r. rozebrany, a na jego miejscu w 2013 r. pojawiło się centrum handlowe Plac Unii. Supersam – w rozumieniu supermarketu pod tą nazwą – wrócił wtedy na pierwotne miejsce, lokując się na poziomie -1 nowo wybudowanego budynku.
Czytaj też: Nieistniejące ulice Warszawy. Co stało się z ulicą Gnojną, Wielką i Zatyłki? Znajdujący się przy placu Unii budynek był pierwszym supersamem – czyli, według współczesnych kryteriów, pierwszym supermarketem – w Polsce. W jednoprzestrzennym pawilonie o powierzchni użytkowej 6 tysięcy metrów kwadratowych umieszczono największy w Warszawie samoobsługowy sklep spożywczy. Posiadał on własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię – w środku znajdował się także bar kawowy i słynny samoobsługowy bar „Frykas”, który mógł pomieścić aż 170 osób. Choć obiekt uważano za jeden z największych zabytków PRL-u, został on w 2006 r. rozebrany, a na jego miejscu w 2013 r. pojawiło się centrum handlowe Plac Unii. Supersam – w rozumieniu supermarketu pod tą nazwą – wrócił wtedy na pierwotne miejsce, lokując się na poziomie -1 nowo wybudowanego budynku. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pierwszy w Polsce supermarket, innowacyjny most, ogromna cerkiew i synagoga, która stała się początkiem jednej z najsłynniejszych klątw w historii Warszawy. Oto budynki, które kiedyś były prawdziwymi symbolami Warszawy, a które bezpowrotnie zniknęły. Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać ich historię.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto