Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 w Będzinie i powiecie będzińskim. Trwa głosowanie

Katarzyna Kapusta
fot. Katarzyna Kapusta/ Arkadiusz Gola
Wybory samorządowe 2018 w Będzinie i powiecie będzińskim.Trwa głosowanie. Mieszkańcy wybierają prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych gmin, radnych powiatowych i radnych do sejmiku województwa. Lokale wyborcze czynne są do godz. 21, trwa cisza wyborcza.

Miejscowości podzielone został na okręgi wyborcze i obwody głosowania. Adresy wszystkich lokali wyborczych i informacje o obwodach znalazły się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Tylko w Będzinie uprawnionych do głosowania jest 44 tysiące 412 osób.

AKTUALIZACJA

Frekwencja w powiecie będzińskim na godzinę 17 wyniosła 41, 74 procent. Najwyższa frekwencja była w Siewierzu i wyniosła 48, 09 procent. Najniższa w Wojkowicach - 36, 16 procent. W Będzinie wyniosła 40,05 procent, w Sławkowie 47, 49 procent, a w Czeladzi 41, 78 procent, w gminie Bobrowniki 42,72 proc., w gminie Psary 42,95 proc, w gminie Mierzęcice 41,06 proc.

Frekwencja na godzinę 12 w Będzinie wyniosła 13, 63 procent. W Czeladzi frekwencja wyniosła 14,79 procent. W trzech obwodach 6, 11 i 14 - frekwencja wyniosła 17 procent. W obwodzie 20 najwięcej bo 18 procent. W Wojkowicach frekwencja wyniosła 13,30 procent. W Siewierzu frekwencja wyniosła 16,37 procent. W Sławkowa frekwencja wyniosła 14, 64 procent. Frekwencja w gminie Bobrowniki wyniosła 15,86proc., w gminie Mierzęcice 13,89 proc., w gminie Psary 12,99 proc.
Frekwencja w cały powiecie będzińskim na godzinę 12 wyniosła 14,29. Najwyższa frekwencja do godziny 12 była w gminie Siewierz, najmniejsza w gminie Psary.

Do godziny 12 w powiecie będzińskim wydano 16 tysięcy 929 kart do głosowania. Liczba osób uprawnionych do głosowania w powiecie wynosi 118 tysięcy 496 osób. Łączna liczba mieszkańców powiatu to 142 106.

Głosowanie 21 października potrwa od godziny 7 do godziny 21.

Kto może brać udział w wyborach?
W wyborach samorządowych może uczestniczyć każdy mieszkaniec Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. W spisach wyborców ujmowane są wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców, czyli takie, które są zameldowane na stałe na obszarze gminy.

Wyborcy:

- stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały,
- nigdzie niezamieszkali, przebywający stale na obszarze gminy,
- stale zamieszkali na obszarze gminy pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały,
- wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożyli w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek.

Nie ma możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania, dopisując się do listy wyborców. Zameldowanie na pobyt czasowy nie skutkuje wpisaniem do rejestru wyborców.

Ile otrzymam kart do głosowania?
Każdy z wyborców w stałych obwodach głosowania otrzyma cztery karty do głosowania (lub trzy w miastach na prawach powiatu - w takim przypadku nie są wybierani radni powiatowi). Karty będą miały rozmiary od A4 do A3+. Będą białego koloru. Różnić będą się kolory tła, na których znajdą się nazwiska kandydatów:

- tło koloru różowego – wybory prezydenta,
- tło koloru szarego – wybory do Rady Miejskiej,
- tło koloru żółtego – wybory do Rady Powiatu,
- tło koloru niebieskiego – wybory do Sejmiku Województwa.

Jak głosować w wyborach samorządowych w 2018 roku w Będzinie i powiecie będzińskim?

W Kodeksie Wyborczym, przez znak "X" rozumie się "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki". Oznacza to, że ważne jest tylko przecięcie się linii w kratce, pozostała część może poza nią wychodzić. Od momentu zmian w Kodeksie na ważność głosu nie wpływa również dopisanie nazwisk czy numerów list na karcie.

- Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu - mówi Kodeks Wyborczy.

Na każdej karcie do głosowania zamieszczona jest instrukcja, która odpowie na pytanie "Jak głosować?".

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów, publikowanie sondaży, komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata, publikowanie dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto