Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o przebarwieniach skórnych

abcZdrowie.pl
by 55Laney69 / CC BY 2.0 (flickr)
Co wiesz o przebarwieniach skóry? Sprawdź, co oznaczają twoje znamiona.

Przebarwienia skóry są wynikiem zaburzenia jej pigmentacji. Mogą być to wrodzone znamiona lub nabyte plamki. Mniejsze lub większe posiada niemal każdy. Niekiedy stanowią swoisty element urody, który w pozytywny sposób przyciąga uwagę. Bywają również przebarwienia uciążliwe. Jak jest w twoim wypadku?

Jak powstają przebarwienia skóry?

W skórze i w tęczówkach znajduje się melanina. Barwnik ten powstaje w wyniku działania promieni UV, przed którymi ma też chronić. Kiedy pigmentu jest za dużo, za mało lub pewne procesy funkcjonują nie tak, jak powinny, powstają przebarwienia. Skóra może ulegać również odbarwieniu.

Melaninę produkują melanocyty. Jako ciekawostkę, warto podać fakt, że wszyscy ludzie – niezależnie od rasy – posiadają ich zbliżoną ilość. Natomiast odcień skóry u poszczególnych osób uzależniony jest od liczby aktywnych melanocytów. Te zawierają melanosomy, w których odbywa się synteza melaniny.

Poza działaniem promieni słonecznych ilość melaniny w organizmie zwiększa się w wyniku stanów zapalnych, wpływu żeńskich hormonów płciowych, hormonu MSH oraz żelaza i miedzi.

Piegi – buzia nakrapiana urokiem

U osób z jasną karnacją dość często występują piegi. Są one spowodowane miejscowym występowaniem większej ilości melanocytów. Te malutkie plamki ciemnieją pod wpływem światła słonecznego. W wielu przypadkach dodają one twarzy uroku i nie stanowią wady estetycznej. Piegi często jaśnieją lub wręcz zupełnie ustępują wraz z wiekiem.

Plamy soczewicowate – w genetycznym spadku

Jeśli ktoś urodził się z takimi znamionami, to w rzeczywistości chodzi tu o plamy soczewicowate. Nie są dla nas niebezpieczne i nie zmieniają swojego odcienia ani koloru pod wpływem działania słońca. Mogą pojawić się również w wyniku niektórych chorób o podłożu genetycznym, takich jak: zespół Peutza-Jeghersa, skóra pergaminowa, zespół LEOPARD, zespół Carneya. Lokalizują się one na całej powierzchni skóry i na spojówkach. Najczęściej są niewielkie.

Ostuda – hormonalny nieporządek

Jeśli przebarwienia pojawiły się w czasie ciąży (II trymestr), menopauzy, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, leków czy jako konsekwencja zaburzeń hormonalnych, mamy do czynienia z ostudą. Przebarwienia takie mają brązowy kolor i nieregularne krawędzie. Częściej pojawiają się u osób z ciemną karnacją. Mogą być uciążliwe, jeśli usytuują się w centralnej części twarzy. Stosując maści i kremy, w których składzie znajduje się hydrochinon, da się ostudy rozjaśnić. Niekiedy znikają samoistnie.

Odbarwienia skóry – uważaj na opalanie

Odbarwienia skóry wynikają z miejscowego braku melaniny. Towarzyszą one bielactwu (albinizm, częściowe, nabyte). Mogą stanowić również konsekwencje oparzenia lub zabiegu medycznego, ale też infekcji grzybiczej. Co ciekawe, takie odbarwienia mogą wystąpić również wtedy, gdy spożywając zioła fotouczulające (np. dziurawiec), wystawiamy skórę na słońce.

Na światłoczułość niektórych substancji zwraca uwagę ekspert lek. med. estetycznej Izabela Lenartowicz, która wśród przyczyn powstawania przebarwień, oprócz działania promieni słonecznych wylicza stosowanie kuracji hormonalnych lub stosowanie leków, kosmetyków, mydeł zawierających substancje fotouczulające. „Zdarza się czasami, że korzystając z perfum w miejscach ich stosowania (głownie na szyi) powstają również przebarwienia. Innymi przyczynami mogą być: ciąża, choroby wątroby, nadczynność tarczycy” – dodaje.

Jak leczyć przebarwienia skóry?

Leczenie przebarwień skóry uzależnione jest od ich konkretnej przyczyny. Zalecana jest wizyta u dermatologa, który zidentyfikuje podłoże oraz zaleci odpowiednie środki. W wielu przypadkach pomaga stosowanie kremów rozjaśniających (nadmiar melaniny) lub kremów z witaminą A i E, które wspierają regenerację skóry (odbarwienia po opalaniu). W niektórych przypadkach w grę wchodzi usuwanie laserowe. Kosmetyczka lub dermatolog mogą wykonać również peeling chemiczny (wykorzystując kwas glikolowy, trójchlorooctowy, kojowy), mikrodermabrazję lub krioterapię.

Zgodnie ze słowami lek. med. estetycznej Izabela Lenartowicz: „Przebarwienia umiejscawiają się w różnych warstwach naskórka, dlatego usunięcie ich bądź też spłycenie wymaga czasu. Najczęściej stosowanymi zabiegami na przebarwienia są: Dermamelan/Cosmelan, peelingi medyczne i zabiegi laserowe”.

Ogólnie znamiona nie stanowią niebezpieczeństwa dla ich posiadacza. Są raczej elementem urody, czasami nawet określonego wizerunku. W niektórych sytuacjach mogą jednak sygnalizować pojawienie się problemów zdrowotnych. Istnieje szereg możliwości leczenia, nawet gdy w grę wchodzą tylko względy estetyczne. Odpowiednie zabiegi stosowane są dość powszechnie.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto