Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwa śląsko-małopolskie? To pomysł Stowarzyszenia Beskidzki Dom

JAK
Czy województwo śląskie zmieni nazwę?
Czy województwo śląskie zmieni nazwę?
Petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa oraz jego heraldyki złożą w środę 20 lutego w Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom wraz z szeregiem innych organizacji, działających głównie w małopolskiej części województwa śląskiego.

Województwo śląskie zmieni nazwę?

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - wyjaśnia dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

W środę przed południem przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom oraz kilku organizacji, które popierają inicjatywę złożą w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa śląskiego i jego heraldyki.

W województwie śląskim dominują tereny Małopolski

Jak poinformował dr Wnętrzak postulują zmianę nazwy województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie, gdyż - jak wyjaśnił - znaczna część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznie przynależnych do Małopolski. Dotyczy to m.in. ziemi częstochowskiej, części powiatu bielskiego, Żywiecczyzny, ziemi zagłębiowskiej. Dr Wnętrzak podkreślił, że podwójne nazwy województw nie są niczym szczególnym, znajdziemy je nie tylko w Polsce (województwo warmińskio-mazurskie), ale także za granicą (kraj morawsko-śląski w Czechach), w doskonały sposób dowartościowują mieszkańców obu terenów tworzących jeden organizm administracyjny.

Inicjatorzy złożenia petycji oprócz zmiany nazwy proponują także zmianę heraldyki. Dr Wnętrzak stwierdził, że nie mają gotowego projektu, jak herb województwa śląsko-małopolskiego miałby wyglądać. To kwestia otwarta, do przedyskutowania w gronie historyków i heraldyków. Stwierdził jednak, że na przykład nowy herb mógłby składać się w części orła górnośląskiego, a w części orła małopolskiego.

- Nie mamy gotowego projektu. Rzucamy hasło do dyskusji - podkreślił wiceprezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Wyjaśnił, że o złożeniu takiej petycji myśleli od dawna, kiedyś już z takim pomysłem występowali, ale wówczas nie mieli poparcia innych organizacji identyfikujących się z małopolską częścią naszego regionu i nie doszło do szerszej dyskusji na ten temat.

Tymczasem obecną inicjatywę popierają m. in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Stowarzyszenie Niezależni. BB, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Lokalni z Częstochowy. W sumie 10 organizacji i stowarzyszeń.

Dr Wnętrzak dodał, że zmieniły się także władze wojewódzkie, przy władzy nie jest już Ruch Autonomii Śląska, więc liczą, że temat zostanie podjęty.

- To dopiero początek. Nie ukrywam, że liczymy na pozytywne podejście do naszej prośby, choć z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że opór może być duży, bo proponujemy coś nowego - stwierdził Grzegorz Wnętrzak. Dodał, że ze swoją inicjatywą chcą także wystąpić do premiera i władz centralnych oraz liczą na poparcie jej przez naszych parlamentarzystów.

- Nikomu nic nie chcemy zabrać, a jedynie zadbać o równouprawnienie tych osób mieszkających w regionie, które utożsamiają się z Małopolską - stwierdził dr Wnętrzak.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto