Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekendy będziński zamek pracuje jak urząd

Anna Zielonka
Będzińska warownia ma wiele do zaoferowania turystom, ale dziś dzieje się tu niewiele
Będzińska warownia ma wiele do zaoferowania turystom, ale dziś dzieje się tu niewiele Fot. Marzena Bugała
Gmina Będzin dostanie 20 milionów złotych na rozbudowę średniowiecznego zamku, swojej wizytówki. Ma zagospodarować zamkowe podziemia, przewidziano też remont murów miejskich od strony ulic Modrzejowskiej i Zawale, przebudowie ulegnie także park obok zamku.

Tymczasem mieszkańcy Będzina i turyści pytają, komu takie atrakcje mają służyć, skoro np. w weekendy warownia jest czynna jak urząd: w sobotę od 9 do 15, w niedzielę: 10-17.

- W tygodniu pracujemy, nie mamy czasu zwiedzić zamku. A w weekendy na spacery chodzi się zazwyczaj popołudniami. Ale wtedy nie można już dostać się na wieżę. Może zamiast stałych godzin otwarcia w dziwnych porach, warto tam częściej organizować dla ludzi jakieś ciekawe imprezy, ale tak, by mieli szansę na nich być? - zastanawia się Wojciech Pudło z Będzina.

Anna Smogór, dyrektorka Muzeum Zagłębia w Będzinie, z początku tłumaczyła, że zamek jest otwarty właśnie w takich godzinach, ponieważ wtedy przychodzą grupy zorganizowane, które zwiedzają zagłębiowskie zamki. - Zamek będziński leży na szlaku budowli warownych i tak się składa, że jest na samym początku turystycznej drogi. Właśnie dlatego wszystkie wycieczki rozpoczynają wędrówki od Będzina - tłumaczy dyrektorka.

Jednak tak naprawdę okazało się, że w muzeum brakuje etatów. - Na zamku pracują cztery osoby, a to za mało, by sale z eksponatami były otwarte dłużej. Nie ma też możliwości, aby muzealnicy pracowali na zmiany. Eksponatów jest prawie 400 i znajdują się na czterech różnych piętrach. Ktoś musi nad nimi czuwać - tłumaczy dyrektorka.

Nie ma szans też na to, aby ilość etatów w tym roku się zwiększyła. Nie pozwala na to budżet, który dla muzeum przewidziało miasto. Większość pieniędzy na kulturę poszła na Ośrodek Kultury i miejską bibliotekę. Tymczasem będzińskie muzeum znajduje się na szarym końcu tej listy.

- Być może w przyszłym roku sytuacja się poprawi i wtedy i my będziemy mieli swoje pięć minut - ma nadzieję dyrektorka.

Urzędnicy z magistratu po naszych prośbach o skomentowanie tej sytuacji obiecali, że etatów przybędzie.

- Gmina planuje zwiększenie etatów w Muzeum Zagłębia. Plany związane z realizacją projektu unijnego będą również wymagały zaangażowania kolejnych pracowników. Wzrost liczby etatów został zaplanowany już w studium wykonalności projektu - wyjaśnia Marzena Karolczyk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie. Jednak, jak ustaliliśmy, etatów, a co za tym idzie - zmiany godzin otwarcia będzińskiego zamku, nie ma się co spodziewać przed 2013 rokiem, kiedy to ma się zakończyć przebudowa wzgórza zamkowego.

Inwestycja ruszy we wrześniu. Wiadomo już jednak ostatecznie, że nie będzie szumnie zapowiadanej rekonstrukcji dolnego zamku. Projekt spalił na panewce, bo przygotowane przez architektów koncepcje zmian okazały się niezgodne z historycznymi realiami, co potwierdził wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach oraz pracownicy Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

Inne zamki czekają na turystów dłużej

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu jest otwarty codziennie od godz. 9 do godz. 20. W weekendy odbywają się tam różne imprezy. Poza tym w każde wakacyjne piątki i soboty turyści mogą zwiedzić warownię również nocą.

- Zwiedzanie jest połączone z różnymi inscenizacjami. Po zamku chodzą duchy i inne zjawy. Jest wesoło i strasznie - mówi Iwona Pakuła-Błoch, prezes gminnej spółki Zamek, zarządzającej warownią.

W Siewierzu w ciągu tygodnia zamek jest otwarty "na życzenie", tzn. grupy zorganizowane muszą zgłosić chęć zwiedzenia warowni u pracownika siewierskiej Izby Tradycji. Za to w weekendy zamek można zwiedzać od rana do późnego wieczora. Na zamku ćwiczą rycerze z bractwa rycerskiego. Na siewierskim zamku odbywają się też różne imprezy kulturalne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto