W sobotę i niedzielę w Expo Silesia w Sosnowcu-Zagórzu odbywa się 22. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, której organizatorem jest katowicki oddział Związku Kynologicznego w Polsce. Wystawa międzynarodową nie jest jedynie z nazwy, bo przyjechali na nią miłośnicy czworonogów z ponad dwudziestu krajów. Oprócz Polski m.in. z Czech, Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Grecji, a także z dalekiej Kanady.

Wystawa jest ważnym wydarzeniem dla hodowców psów, bo wyłonieni tutaj wśród poszczególnych ras zwycięzcy otrzymają nominację umożliwiającą start w największej na świecie wystawie psów Kraft Dog Show w Wielkiej Brytanii.

- Ta nominacja jest nobilitująca. Jest w ciągu roku przyznawana tylko na kilku wystawach. W Polsce będzie to październikowa Wystawa Europejska w Warszawie, a oprócz niej wystawa poznańska i właśnie ta nasza - podkreśla Gabriela Łakomik-Kaszuba, międzynarodowy sędzia kynologiczny.

Podczas wystawy psów sędziowie oceniają eksterier, czyli wygląd zewnętrzny psa.

- Oczywiście, pies musi się odpowiednio zachowywać, nie może być pobudliwy, agresywny, bojaźliwy. Wystawa jest momentem, kiedy sędzia ocenia jego wartość hodowlaną polegającą na tym, że jest zgodny mniej lub bardziej z wzorcem rasy. To się odbywa w klasach. Psy są podzielone przede wszystkim na rasy. Ocena w rasach dzieli się na płeć i na klasy, które są związane z wiekiem. Wystawianie możemy rozpocząć już od czwartego miesiąca od klasy młodszych szczeniąt, potem jest klasa szczeniąt, młodzieży, klasa pośrednia, klasa otwarta dla wszystkich psów powyżej 15. miesiąca życia, potem jest klasa czempionów i klasa weteranów, które skończyły 8. rok życie - opowiada pani sędzia.

Zdaniem Gabrieli Łakomik-Kaszuby nie należy dzielić psów na rasowe i nierasowe.

- Na pewno psy rasowe są traktowane inaczej, ale nie przez to, że my jesteśmy osobami, które wyróżniają zwierzęta rasowe, ale przez to, że na przykład pies długowłosy musi mieć przystrzyżoną według wzorca sierść. To wymóg estetyczny, ale czasem podlegający zmianom mody. Ważne są względy historyczne, czyli to, do jakich celów dany pies był hodowany. Pies nierasowy nie różni się niczym od psa rasowego, jeśli chodzi o jego morfologię - mówi. - Nie wybierajmy psów będąc na wystawie na podstawie wizerunku zewnętrznego. Należy poznać historię i charakter psa i dobrze się zastanowić, do czego go potrzebujemy. Każda rasa psa była kiedyś utrzymywana do określonej pracy - dodaje.

Hodowcy podkreślają, że świadomość dotycząca potrzeb psa i warunków jego hodowli cały czas rośnie. Poszerza się także oferta artykułów potrzebnych dla naszych czworonogów. Również i z nimi można się zapoznać podczas wystawy w Expo Silesia, która będzie się odbywać również w niedzielę.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Miss Studniówki 2018. Najładniejsze dziewczyny z woj. śląskiego [ZDJĘCIA]Śląskie: Najrzadsze imiona dziecięce 2017 [TOP 30]Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA
Wiadomości

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Klawisz (gość) (Hania)

Haniu, wystawiali, ale Ty zapewne tego nie widziałaś gdyż na izbie wytrzeźwień dla jej pensjonariuszy nie było czynnych monitorów, prawda? Prawda :)
P.S.
Dla Ciebie wyjaśniam, że słowo "pensjonariusz" oznacza po prostu pijaka trzeźwiejącego w izbie wytrzeźwień :)