Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczoły polują na słodkości na dachu fabryki Wedla

Maciej Wicz
Jedenaście uli stanęło na dachu fabryki Wedla przy ul. Zamoyskiego na Pradze. Dają schronienie ponad 400 tysiącom pszczół. Postawiono je nie tylko aby chronić naszych skrzydlatych przyjaciół, ale również w celu angażowania młodych ludzi w działania na rzecz przyrody.

Pasieka powstała w ramach projektu „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ – kolejnej, wspólnej inicjatywy LOTTE Wedel i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci. Dziś, w Wielki Dzień Pszczół mija prawie rok od jej utworzenia.
Znaczenie pszczół dla ludzkości jest ogromne – to dzięki nim możemy korzystać między innymi z kilku tysięcy odmian warzyw, kawy, czy bawełny. To im zawdzięczamy wspaniałą różnorodność gatunków otaczających nas roślin. Gdyby nie one, nie byłoby nasion i owoców. Niestety, wskaźniki ich populacji są zatrważające – pszczoły wymierają i konieczna jest pomoc ludzi.
W trosce o przetrwanie tych wyjątkowych stworzeń, LOTTE Wedel i Stowarzyszenie Serduszko dla dzieci realizują projekt „Ratujmy warszawskie pszczoły!“ w ramach którego na dachu słynnej fabryki powstała pasieka złożona z jedenastu uli, które łącznie stanowią dom dla ponad 400 tysięcy pszczół. Pasieką pod okiem fachowców opiekują się podopieczni Stowarzyszenia, którzy uczą się przedsiębiorczości w ramach wirtualnego start-upu „StartLab“. Członkowie projektu, osoby w wieku 16-26 lat, pochodzące z warszawskiej Pragi i Targówka, dbają o rozwój pasiek, a także pozyskują
miód – do tej pory już ponad 60 litrów! Projekt jest więc nie tylko działaniem proekologicznym – ma jednocześnie na celu pomoc w usamodzielnianiu się młodzieży, odnalezieniu na rynku pracy oraz naukę odpowiedzialności za siebie, współpracowników oraz środowisko.
Pomysł miejskiej pasieki, w której prowadzenie zaangażowana jest młodzież, wziął się z głębokiego przekonania, że młodzi ludzie chcą się włączać w projekty realnie wpływające na ich otoczenie
i wprowadzające wymierną zmianę. Działania na rzecz ochrony pszczół są obecnie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, a w dodatku ich owocem jest pyszny, naturalny miód – mówi Aleksandra Smolińska, prezes Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci.


od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto