Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PSG ratuje będziński festiwal. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek będzie istnieć

Katarzyna Kapusta
fot. Katarzyna Kapusta
PSG ratuje będziński festiwal. To zupełnie nowy rozdział w historii 23-letniego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika.

PSG ratuje będziński festiwal

Tym samym oddaliło się widmo likwidacji, które przed rokiem zawisło nad będzińskim przeglądem z powodu braku środków na organizację.

Od poniedziałku festiwal ma sponsora strategicznego, oznacza to, że teraz już bez przeszkód będzie mógł funkcjonować i cieszyć nie tylko w Zagłębiu, ale także w Polsce i poza jej granicami. Polska Spółka Gazownictwa od teraz będzie wspierać festiwal.

- Z prezesem Jarosławem Wróblem współpracujemy od ładnych paru lat, gdy pracował jeszcze w Elektrociepłowni w Będzinie. Ta znajomość i współpraca teraz się zbliżyła – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

To nowe otwarcie dla będzińskiego festiwalu.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć tak ważną dla polskiej kultury i piękną inicjatywę, jaką jest Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jak wiadomo w całej branży naftowo-gazowo- górniczej jest ogromne przywiązanie do tradycji. A przecież do najpiękniejszych polskich tradycji należy śpiewanie kolęd i pastorałek – mówi Jarosław Wróbel, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

- Polska Spółka Gazownictwa zawsze stara się wspierać wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, które promują polską tradycję i kulturę. Mamy nadzieję, że dzięki podpisanej dziś umowie o partnerstwie przyczynimy się do dalszego rozwoju tego niezwykłego przedsięwzięcia, które już na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski i liczymy na owocną współpracę w przyszłości – dodaje.

Oznacza to, że PSG przynajmniej przez kilka najbliższych lat będzie wspierał festiwal. Organizatorzy liczą, na to, że festiwal będzie się stawał coraz bardziej międzynarodowy i rozwijał się szczególnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, poza tym jesteśmy w toku pracy. Przygotowania do kolejnej edycji już trwają. Od 3 grudnia odbywają się eliminacje, już przymierzamy się do finału – mówi ks. Piotr Pilśniak.

W tym roku podczas koncertu galowego, organizatorzy pokażą tradycje kolędowe Śląska i Zagłębia ale także jak budowano kiedyś szopki. Ze współpracy PSG z festiwalem zadowolony jest także ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

- Niech ta współpraca wyda jak najlepsze owoce dla kultury polskiej i naszego dziedzictwa. Dziękuję za wsparcie dla tego wielkiego wydarzenia- mówi ks. bp Grzegorz Kaszak. Za organizatorami już połowa eliminacji regionalnych, które odbywają się w 37 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Najlepsi z ponad 1500 startujących w nich solistów, chórów i zespołów od 12 do 14 stycznia zaprezentują się w Będzinie. Laureatów Festiwalu wybierze wtedy jury pod przewodnictwem prof. AM dr hab. Jerzego Rachubińskiego (Akademia Muzyczna w Łodzi), którego wspierać będą prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).
15 stycznia o g. 16 najlepsi z najlepszych, wybrani przez reżysera – Dariusza Wiktorowicza, zaprezentują się podczas Koncertu Galowego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie. Na koncert złożą się nie tylko występy uczestników, ale także przygotowane przez Festiwal i Fundację Warsztat Wiedzy filmy przybliżające bożonarodzeniowe tradycje. W jednym z nich o zwyczajach kulinarnych opowiedzą Robert Makłowicz i Piotr Bikont.

Dla tych, którzy nie będą mogli przyjechać w styczniu do Będzina całość styczniowych przesłuchań finałowych oraz Koncert Galowy będzie transmitowany na żywo w internecie w jakości HD. To ponad 30 godzin transmisji! Sama realizacja Koncertu Galowego wymaga pięciu stanowisk kamerowych i prawie 2 kilometrów kabli wizyjnych i dźwiękowych. Przy scenie stanie też kamera w technologii 360 stopni, dzięki której widzowie siedzący w domach poczują się jakby byli na koncercie - będą mogli obracać obraz pod dowolnym kątem i na bieżąco śledzić to, co dzieje się na scenie, a także reakcje widzów. Obraz z kamer będzie też przesyłany na trzy projektory HD i wyświetlany na ekranach w kościele podczas trwania koncertu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto