Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Architektura XXL 2017: Aż 12 nominacji z woj. śląskiego w konkursie [ZDJĘCIA]

DN
Polska Architektura XXL 2017. Przebudowany bliźniak z PRL, dom czarny i dom czerwony. Biurowiec w malutkim Radzionkowie i biurowiec przy głównej trasie regionu. Wielki nazwiska i pracownie, o których jeszcze usłyszymy. Zobaczcie projekty z naszego regionu, które walczą o nagrody w konkursie Architektura XXL 2017

Na 33 nominacje w konkursie aż 12 związanych jest z województwem śląskim: albo u nas stoi, albo zaprojektowali je "nasi" architekci. Rekordzistą zaś wśród nich jest Medusa Group z Bytomia, pracownia Przemo Łukasika i Łukasza Zogały. Ich realizacje w konkursie są trzy.

Kliknij TUTAJ i zobacz zdjęcia domów w woj. śląskiego, które zakwalifikowały do konkursu Polska Architektura XXL

Konkurs Polska Architektura XXL w tym roku organizowany jest po raz 10. Organizuje go portal "Sztuka Architektury", który zrzesza architektów i osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzeni. Konkurs ma pokazać, co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2017 roku, które realizacje pozostawią swój trwały ślad w polskiej przestrzeni. warunek: musiały powstać w roku 2017 lub w 2016, pod warunkiem, że w poprzednim roku nie brały udziału w konkursie.

W sumie w trzech kategoriach o głosy walczy blisko 100 kandydatów. Te kategorie to: architektura, wnętrza i krajobraz. W naszej galerii pokazujemy obiekty, które walczą w kategorii "Architektura". Wybraliśmy te, które są związane z woj. śląskim. W kategorii "domy jednorodzinne" jest pięć takich obiektów na 15 wszystkich, zaś w kategorii "obiekty publiczne" - siedem na 18 wszystkich. Obejrzycie je w galerii. Głosowanie już się zaczęło, potrwa do końca lutego.

Wśród obiektów publicznych są znane wszystkim biurowce Silesia Star w Katowicach czy biurowiec firmy Kanlux w Radzionkowie, zaprojektowany przez architektów z Medusa Group, a także obiekty w Łodzi czy Warszawie, zaprojektowane przez ludzi związanych z regionem. Jest i przedszkole w Krakowie, zaprojektowane przez Macieja Frantę z Katowic. Uważane zresztą za jeden z najciekawszych projektów w konkursie!

Oto, co piszą o nim organizatorzy i sam architekt:
Maciej Franta jest odpowiedzialny za projekt budynku przedszkola w technologii modułowej, szkieletowej stalowej, wzniesionego w ubiegłym roku w Krakowie. Architekt chciał stworzyć obiekt, który w pozytywny sposób kształtować będzie poczucie estetyki dzieci. W końcu uczymy się jej od najmłodszych lat i chłoniemy przede wszystkim poprzez obiekty, w których spędzamy najwięcej czasu. „Całość założenia przedszkola bazowała na idei nauki poprzez integrację z naturą i odczuwaniem otoczenia. Starano się stworzyć architekturę prostoty jako minimalistycznego tła dla kolorowego i ekspresyjnego życia przedszkolnego oraz szacunku do wartości zastanych” - mówi architekt.

Akademeia High School w Warszawie została z kolei zaprojektowana przez Medusę.
Przedstawiciele Akademeia High School mówią: „Architektura powinna stymulować, inspirować, dawać uczniom poczucie bycia w ważnym i wyjątkowym miejscu”. Do zaprojektowania szkoły jej pomysłodawcy zaprosili pracownię Medusa Group. Budynek to połączenie przestrzeni do pracy akademickiej (np. laboratoria biologiczne, chemiczne, fizyczne) i przestrzeń do zajęć artystycznych i pracy twórczej, w budynku ważne miejsce zajmują obiekty sportowe oraz przestrzenie wspólne i miejsca do pracy własnej i relaksu (temu służą min. eko-dach, zielone patio, świetlice, kantyna). Na terenie szkoły powstał także ogród, w którym uczniowie sami uprawiają owoce i warzywa, bo zarówno szkoła, jak i sam budynek mają edukować w dziedzinie ochrony środowiska i świadomości ekologicznej.

Jak głosować? Swoje typy internauci oraz jury mogą wybierać do 28 lutego 2018 r., wybierając je na stronie sztuka architektury.pl. Ale konkurs jest dwuetapowy. Potem do obrad zasiądzie jury. Wyniki glosowania internatów poznamy na początku marca 2018 r, natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL, która odbędzie się 22 marca 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto