Okulistyka z salami relaksacyjnymi? Tak, otwarto ją w Będzinie

Nowoczesne pomieszczenia, dwa bloki operacyjne, a także sale relaksacyjne dla pacjentów przed i po zabiegu. Tak właśnie wygląda oddział okulistyki w Będzinie. Na jego remont przeznaczono aż 6 milionów złotych.

Teraz pacjentom nie tylko z powiatu będzińskiego, ale i całego województwa śląskiego, kompleksowe leczenie chorób oczu m.in. zaćmy, jaskry, odwarstwień siatkówki, retinopatii cukrzycowej i wielu innych.

- Wybudowanie dwóch sal operacyjnych powiązanych z oddziałem i służących tylko oddziałowi oznacza zdecydowanie większy komfort pracy naszych specjalistów – wyjaśnia dr n.med. Katarzyna Jackiewicz, kierująca oddziałem okulistyki.

- W poprzedniej lokalizacji w Czeladzi, mieliśmy jedną salę operacyjną, co ograniczało dostępność do realizacji liczby zabiegów - mówi Jolanta Sikora-Kałużna, dyrektor PZZOZ.

Dwie sale operacyjne oznaczają więcej zabiegów wykonywanych jednego dnia. Do tej pory wykonywano ich 15, teraz będzie dwa razy więcej.

Nowością są sale relaksacyjne dla pacjentów, przed i po zabiegu, tak by mogli się wyciszyć i odprężyć. W sali z głośników płynie relaksująca muzyka. Użyto w niej także elementów drewnianych, by było bardziej przytulnie. Znajdują się tu także wygodne fotele z możliwością regulacji, tak by pacjent mógł czekać na zabieg w maksymalnie najbardziej wygodnej pozycji.

- To wyciszenie jest bardzo ważne. Stres szpitalny bardzo wpływa na pacjentów, a wyciszenie na tzw. fotelach samolotowych w Polsce w ogóle nie jest spotykane, tę konwencję nagminnie realizują Japończycy - mówi Dariusz Jorg, pełnomocnikiem starosty będzińskiego ds. restrukturyzacji PZZOZ.

Projekt w formie zaprojektuj i zbuduj wykonała firma Meritum z Chrzanowa, która ma spore doświadczenie w tej branży. Remontowała bowiem m.in. dydaktykę i chirurgię układu pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na Ceglanej w Katowicach.

- Obiekt był w bardzo złym stanie technicznym w każdej branży. Dla nas nie była to kwestia szokująca, że spotykamy się ze stanem bliskim agonii obiektu, a zostawiamy go w nowoczesnym wydaniu, odpowiednim dla XXI wieku - mówi Wojciech Chowan, prezes grupy budowlanej Meritum z Chrzanowa.

- Umowę podpisaliśmy w maju bieżącego roku. Prace łącznie z projektem trwały cztery miesiące. Mamy własne opracowane technologie dla szpitali, które pozwalają nam szybko realizować takie obiekty. To ma bardzo duże znaczenie, ponieważ duży przestój w szpitalu powoduje, że ma wyłączony obszar. Dla nas to była wytężona, wielozmianowa praca -dodaje.

Ze zmian jest zadowolony również personel szpitala. - Nie mam porównania sprzed remontu. Wiedząc jednak jak może wyglądać polska służba zdrowia i będąc młodym lekarzem, jestem zachwycony i zaszczycony, że w takich warunkach będę mógł udzielać pomocy pacjentom - mówi Piotr Grygierczyk.

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

11.10.2018, 22:46

Chciałem zapisać się na rehabilitację. ROK.OCZEKIWANIA .DOBRA ZMIANA !!!

10.10.2018, 20:06

Relaks w szpitalu trochę to dziwnie brzmi

10.10.2018, 11:33

Było byłoby więcej takich inwestycji gdyby nie krety KO pracowały na wysokich stanowskich i szukały dziury w całym.. Pewna Fundacja zadłużenia opóźniała budowę szpitala...Komuś w oświadczeniu majątkowym nagle dochody urosły od 2014 roku i to ma związek z opóźnioną budową okulistyki. te spekulacje na forach internetowych szkodzą pozytywnej zmianie w Będzinie który stał się ostatnio Cieszynem 2.0. Hasło WPK jest dalej aktualne w samorządzie będzińskim. i prawda tam jest zakazana...

09.10.2018, 21:54

Tak to przed wyborami, a później jak zwykle kicha!

09.10.2018, 14:59

Przed wyborami to się i byk ocieli

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.