Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad jakością wody czuwa wysoko wykwalifikowany zespół ludzi

Redakcja
Laboratoria Badania Wody - Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, zlokalizowane przy Stacji Uzdatniania Wody w Wiśle- Czarnem oraz Stacji Wodociągowej w Pogórzu k. Skoczowa, prowadzą jej stały monitoring, dzięki czemu woda, która trafia do odbiorców, jest dobrej jakości i bezpieczna do spożycia.

Wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa bardzo szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Należy również pamiętać, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, badanie jakości wody mogą wykonywać, oprócz Inspekcji Sanitarnej, laboratoria posiadające zatwierdzony system jakości. Jednym z nadrzędnych celów wspomnianych wyżej aktów prawnych jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego i zdrowotnego wody, oraz czuwanie nad jej właściwymi cechami organoleptycznymi. Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu dążą do stworzenia systemu jakości dotyczącego całego procesu technologicznego produkcji i dystrybucji wody. Obejmuje on ujęcia wód, stacje uzdatniania wody, zewnętrzną - przesyłową sieć wodociągową, która zapewnia odbiorcom wodę o odpowiednich parametrach fizyko-chemicznych i bakteriologicznych zgodnych z parametrami rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Z pewnością na specyfikę pracy laboratoriów wpływa fakt, że Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej obejmują swoim zasięgiem aż 11 gmin. Jest to bardzo rozległy teren. Wykonujemy badania próbek wody na całej długości sieci, począwszy od ujęć, poprzez całą technologię uzdatniania, sieć dystrybucji, aż do jej odbiorców. O minimalnej częstotliwości badań przesądzają przepisy prawa, natomiast pracownicy laboratoriów odwiedzają wybrane punkty częściej, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa konsumentom wody. W wybranych szkołach, przedszkolach i innych miejscach użyteczności publicznej staramy się być przynajmniej raz w miesiącu. Działamy zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem. Jesteśmy jednak w stałej gotowości, reagujemy na wszystkie sygnały osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i jakość wody w naszej firmie oraz na uwagi ze strony odbiorców. W sytuacjach awaryjnych jesteśmy w gotowości 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - wyjaśnia mgr inż. Paweł Cieślar, kierownik ds. jakości oraz inspektor ds. uzdatniania wody w Laboratoriach Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.

Bardzo istotnym miejscem -z punktu widzenia bezpieczeństwa i jakości wody jest to, w którym wprowadza się uzdatnioną wodę do sieci: pompownie, zbiorniki wody czystej itd. Dlatego wodę stale monitorują tu czujniki elektroniczne i tutaj też woda najczęściej jest badana przez pracowników laboratoriów. Jeśli chodzi o naszych odbiorców, należy pamiętać, że wodociągi zgodnie z wymaganiami prawa odpowiadają za jakość wody do wodomierza, natomiast nadzór nad jakością wody w instalacjach wewnętrznych jest domeną właściciela bądź zarządcy i dlatego badania wody w takich przypadkach zlecają bezpośrednio zarządzający takimi obiektami, jak sklepy, restauracje, ośrodki wczasowe i inne placówki, gdzie prowadzi się zbiorowe żywienie. Niezależnie od powyższych sytuacji, jeśli odbiorca „naszej” wody zauważy jakieś niepokojące symptomy ( np. barwa czy zapach wody), powinien skontaktować się bezpośrednio z dyspozytornią WZC bądź z wydziałem produkcji wody. Każdy telefon jest traktowany poważnie, a wszelkie wątpliwości klientów dokładnie sprawdzane i wyjaśniane - dodaje Paweł Cieślar.

Laboratoria Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Cieszynie uzyskały w 2009 r., zatwierdzenie systemu jakości prowadzonych badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Od tamtego czasu rokrocznie dokument ten jest ponownie potwierdzany, a z jego treścią można się zapoznać, odwiedzając stronę www Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Ponadto kompetencje laboratoriów co roku są potwierdzane poprzez niezależne audyty wykonywane przez fachowców zewnętrznych. Laboratoria również dokumentują swoją biegłość w regularnym uczestnictwie w tzw. porównaniach międzylaboratoryjnych organizowanych przez uznane i renomowane polskie i europejskie instytucje. Potwierdzeniem tego, że wykonują one analizy wody zgodnie z zasadami dobrej praktyki laboratoryjnej, podając rzetelne i niezależne wyniki badań, jest też ich udokumentowana Polityka Jakości.

Laboratorium Badania Wody w Pogórzu ma pracownię mikrobiologiczną i fizykochemiczną. W Wiśle-Czarnem ma jeszcze trzecią pracownię - sensoryczną. W Pogórzu pracują 4 osoby, w Wiśle - 5. Obydwie jednostki są bardzo nowocześnie wyposażone. W pracowniach mikrobiologicznych bada się obecność w wodzie bakterii. Cieplarki, inkubatory oraz lodówki, chłodziarki i podłoża do posiewów pomagają stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Z kolei w pracowni fizyko-chemicznej sprawdza się odczyn wody (służą do tego pH-metry); jej mętność (te dane określa nefelometr, przepuszczając przez próbkę wiązkę światła w zakresie podczerwieni). Bada się też przewodność elektrolityczną wody, różne formy azotu, żelazo, glin oraz manganu i twardość (czyli obecność w wodzie wapnia i magnezu). Ten ostatni parametr określa się na urządzeniach do analiz miareczkowych. Natomiast w pracowni sensorycznej (odwołuje się do zmysłów człowieka) bada się zapach, smak i barwę wody.

- Odbiorcy oczekują przede wszystkim, że woda dostarczona do ich domów będzie smaczna, nie będzie mieć przykrej dla oka barwy, czy zapachu. Zwraca się też uwagę na to, czy woda nie jest zbyt twarda, by nie niszczyła pralek czy czajników elektrycznych. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest jednak, by woda była bezpieczna dla życia i zdrowia ludzi, tej kwestii poświęcamy najwięcej badań. Wiedza na ten temat stale się rozwija, pojawiają się nowe technologie, wzrasta liczba substancji, nawet śladowych, których obecność potrafimy wychwycić. Już teraz w naszych laboratoriach wykonujemy ponad 20 różnych rodzajów badań, a samo rozporządzenie normuje stężenia ponad 50 substancji w wodzie, więc siłą rzeczy część badań monitoringowych wody wykonują inne laboratoria, jak choćby Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach czy Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej - wyjaśnia Paweł Cieślar.

Nad jakością wody na terenie Ziemi Cieszyńskiej sprawuje niezależny nadzór poprzez swoje jednostki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie.

Pracownicy Laboratoriów Badania Wody WZC stale podnoszą swoje kwalifikacje, biorą udział w szkoleniach z zakresu nowych technologii czy ustawodawstwa. Laboratoria są regularnie wyposażane w nową aparaturę i sprzęt. Plany na przyszłość? Absolutnie rozwijać się, bo profesjonalizm prowadzonych badań wody przesądza o tym, że woda w domach mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej będzie zdrowa, smaczna i dobrej jakości.

Laboratoria Badania Wody w Pogórzu i Wiśle-Czarnem dodatkowo wykonują także badania próbek wody dla firm zewnętrznych i dla osób indywidualnych (działalność odpłatna). Kontakt dla osób zainteresowanych badaniami wody: Wisła-Czarne, tel. 33 855 5010, Pogórze, tel. 33 852 1837. Wszelkie inne informacje na stronie: www.wzc.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto