Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małpi Gaj w Będzinie całkowicie się zmieni. Zmiany szykują się też w Siewierzu

Katarzyna Kapusta
Zagłębiowski Park Linearny to wspólny projekt inwestycyjny miast i gmin, które są położone w dolinie rzek Przemszy i Brynicy. Idea opartego na partnerstwie samorządów projektu, dotycząca rewitalizacji i ochrony zagłębiowskich terenów zielonych rozpoczęła się partnerską umową w 2013 roku.

Wówczas podpisali ją reprezentanci siedmiu jednostek samorządu terytorialnego. Liderem projektu jest Dąbrowa Górnicza. Dąbrowa Górnicza, Będzin, Psary, Siewierz, Sławków, Sosnowiec oraz powiat będziński chcą w jego ramach zrewitalizować za pieniądze Unii Europejskiej tereny rekreacyjne.

Siewierski zamek będzie miał fosę i nowe mosty
Rozstrzygnięto już konkursy na przygotowanie koncepcji urbanistyczno- architektonicznej Zagłębiowskiego Parku Linearnego. Przygotowaniem dokumentacji zajmie się krakowska spółka ARUP.

- To bardzo ważny moment całej procedury - podkreśla Tomasz Szymonowicz z Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W Siewierzu zostanie stworzony park miejski w sąsiedztwie Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu wraz z budową Centrum Edukacji Ekologicznej. Gmina zajmie się także dalszym zagospodarowaniem terenów wokół Zamku biskupów Krakowskich w Siewierzu. Powstanie tam nasyp widokowy, a wokół zamku powstanie fosa, powstaną także kolejne mosty prowadzące do siewierskiego zamku.

- Projekt zakłada stworzenie zielonych przestrzeni parkowych graniczących z rzeką Przemszą, stanowiących miejsce edukacji ekologicznej i wypoczynku, przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla prawidłowego stanu siedlisk przyrodniczych - tłumaczy Katarzyna Węcel-Ptaś, kierownik referatu oświaty, kultury i promocji w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz.

- Teren przy zamku w Siewierzu nad rzeką Przemszą to obszar o dużym potencjale przyrodniczym. Zaplanowano tutaj budowę ścieżki dydaktycznej wzdłuż rzeki Przemszy na planowanym ziemnym nasypie widokowym, który uporządkuje ruch pieszy, zapewniając bezpieczeństwo siedliskom przyrodniczym. Jednocześnie nasyp będzie stanowić malowniczą ścieżkę zapewniającą widok na meandry Przemszy i siedliska przyrodnicze, siewierski Zamek i zielone błonia - dodaje.

Oprócz tego przy zamku pojawi się pełna infrastruktura. Pojawi się w tym miejscu monitoring miejski, oświetlenie a także ławki czy kosze na śmieci. Obszar przy Szpitalu Chorób Płuc w Siewierzu, zlokalizowany pomiędzy ulicami: Żwirki i Wigury, Oleśnickiego, a rzeką Przemszą jest obecnie terenem niezagospodarowanym, porośniętym nieuporządkowaną roślinnością, z nieuregulowanym ruchem pieszym. Bezpośrednio przy parku planuje się budowę Centrum Edukacji Ekologicznej. Budynek będzie wyposażony między innymi w salę konferencyjną, z nowoczesnym multimedialnym wyposażenie, salę ekspozycji przyrodniczej (salę wystawienniczą), salę warsztatową dla zajęć ekologicznych, pomieszczenie socjalne, toaletę. W ramach budowy centrum zostanie utworzona wirtualna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna po lesie 3D oraz ścieżki ekologiczne dla malucha, zlokalizowane przy budynku centrum wyposażonego np. w tablice interaktywne, odciski tropów zwierząt, punkt obserwacyjno-rozpoznawczy roślin i zwierząt, leśne koło fortuny wraz z księgą pytań. W ramach budowy Centrum Edukacji Ekologicznej przewidziano zakup wyposażenia, m.in. sprzęt multimedialny, stanowiska komputerowe, umeblowanie, bibliotekę ekologiczną, itp.

Przeprowadzone zostaną także szkolenia o tematyce ekologicznej związanej z realizowanym projektem.

W Będzinie zadbają o parki i teren przy Przemszy
Dla Będzina opracowano dwie koncepcje. Pierwsza dotyczy Parku Rozkówka, w którym znajdą się obiekty sportowe, a także dydaktyczne place zabaw, miejsca do grillowania, ławki i stoliki, zespół ścianek wspinaczkowych i boulderów oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Powstaną nowe chodniki i parkingi. Południowa część parku, charakteryzująca się typową dziką roślinnością, pozostanie celowo niezmieniona.

Druga koncepcja dotyczy parku meandrów - Małpi Gaj i teren nadrzeczny Brzozowica. Centralną częścią Małpiego Gaju będzie polana rekreacyjna wraz z miejscami piknikowymi. W tej części park przechodzić będzie w urozmaicone nabrzeże rzeki, a w części przechodzącej w stronę Brzozowicy usytuowane zostaną m.in. stanowiska dla wędkarzy. W części północnej parku powstanie strefa rodzinna z miejscem odpoczynku i placem zabaw dla dzieci. Na terenie Brzozowicy mieszkańcy będą mogli korzystać z miejsc do plażowania oraz kąpieliska.

Ponadto na wale powstanie niewielki pawilon (zaplecze gastronomiczne i socjalne) z niewielkim tarasem widokowym. Jednak jak podkreślają urzędnicy to jedynie wstępna koncepcja, a to oznacza, że projekt może się jeszcze zmienić.

- Zaproponowana koncepcja stanowi jedynie wstępne założenia dla zagospodarowania parku Małpi Gaj, terenu nadrzecznego Brzozowica oraz parku Rozkówka w Będzinie - tłumaczy Kinga Wesołowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie.
- Ostateczny sposób urządzenia parków będzie efektem trwających prac projektowych, których zakończenie nastąpi w grudniu tego roku - kończy Kinga Wesołowska.

W Sosnowcu mają ciekawą koncepcję na nowy wygląd egzotarium

To będzie pierwszy remont od chwili powstania egzotarium. Egzotarium, nieremontowane od chwili powstania, czyli 1956 roku, wraz z otaczającym je parkiem jest największą częścią projektu. Firma ARUP przygotowała już jego wizualizacje po remoncie. Urzędnikom się podobają, ale przyznają, że... mogą nie wytrzymać ram finansowych projektu. Dokumentacja projektu ma być gotowa najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Potem potrzebny będzie przetarg, co oznacza, że prace budowlane będą mogły się rozpocząć w 2017 roku i potrwać maksymalnie do 2020 r. - Chcemy, żeby po przebudowie obiekt był atrakcyjny i co najmniej dwa razy większy. W tej chwili to tak naprawdę większa szklarnia. Egzotarium zmienić się ma w Sosnowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej. Chcielibyśmy, aby to miejsce spełniało więcej funkcji, żeby żyło. Chcemy, żeby ludzie nie tylko zwiedzali to miejsce, ale żeby też odbywały się tutaj różne zajęcia - wylicza Tomasz Szymonowicz. (TOS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto