Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie zeza

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Zez to wada wzroku, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby postarać się o jej usunięcie. Po przebadaniu lekarz na pewno wybierze odpowiedni sposób leczenia, aby przywrócić dobrą jakość widzenia.

Zez to uciążliwa wada wzroku. Nie dość, że utrudnia prawidłowe widzenie, to dodatkowo jest przyczyną kąśliwych uwag innych osób. Nie jesteśmy jednak na nią skazani. Medycyna oferuje nam wiele sposób na pozbycie się zeza.

Czym jest zez?

Zanim przejdziemy do metod leczenia zeza, warto nadmienić, czym on jest. Zez to nierównoległe rozstawienie gałek ocznych. Kiedy patrzymy na osobę z zezem, wydaje się, jakby źrenice były skierowane w różnych kierunkach, odnosimy wrażanie, że nie patrzy ona w jeden punkt.

Choroba zezowa może być jednostronna (dotycząca zawsze tego samego oka) lub naprzemienna (dotycząca obydwu gałek ocznych, które zezują na przemian). Zez może być skośny, skierowany ku górze lub dołowi. Wyróżniamy również zez zbieżny (gałka oczna skierowana jest do wewnątrz, w stronę nosa), a także rozbieżny (gałka oczna skierowana na zewnątrz, w stronę skroni). Okazuje się, że nie każdy zez jest jawny i łatwo go dostrzec. Zez może być też ukryty.

Leczenie zeza

Aby wybrać odpowiedni sposób leczenia zeza, należy wiedzieć, jakie są jego przyczyny. Wśród powodów występowania tej wady możemy wymienić uraz mózgu. Zez może tez pojawiać się przez dalekowzroczność, która nie została skorygowana. Podłoże tej wady może być również genetyczne. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki zeza, to bardzo prawdopodobne, że dziecko również będzie go miało.

Zez to wada wzroku, którą można z powodzeniem usunąć. Poniżej przedstawiamy różne sposoby na pozbycie się tej choroby:

- soczewki kontaktowe, okulary – przyczyną zeza może być nieskorygowana dalekowzroczność, wtedy mogą pomóc nam okulary bądź soczewki, przy zezie ukrytym konieczne są okulary pryzmatyczne;
- operacja – lekarz przywraca właściwe ustawienie gałek ocznych, metoda jest skuteczna, jednak kosztowna, należy również przygotować się na to, że w wyniku operacji mogą wyniknąć pewne komplikacje;
- zabieg resekcyjny – wykonuje się go podczas badania okulistycznego, polega on na skróceniu mięśni ocznych, co ma zniwelować wadę wzroku;
- zasłanianie jednego oka – tak, to nie żart, dzięki tej metodzie wzmacniamy osłabione oko, podczas ćwiczeń zasłaniamy to zdrowe, przez co zmuszamy do wzmożonej pracy to z zezem;
- zastrzyki botoksowe – lekarz wstrzykuje botoks, który ma za zadanie rozluźnić skurczone mięśnie oczne (okoruchowe).

Zez ukryty może był również leczony za pomocą okularów, soczewek, odpowiednich ćwiczeń. Jeśli te sposoby nie pomogą, to zawsze można poddać się operacji.

Skutki nieleczenia zeza

Zez to wada, która nie stanowi zagrożenia życia. Jednak nieleczony może z czasem powodować jeszcze poważniejsze wady wzroku, a nawet jego utratę. Wczesne rozpoznanie i leczenie jest niesamowicie istotne w przypadku dzieci. Jeśli nasza reakcja będzie spóźniona, wówczas dziecko może coraz gorzej widzieć (niedowidzenie, utrata całkowita wzroku). Ponadto pojawiają się przez to problemy ogólnorozwojowe. Maluch nie rozwija się tak, jak jego rówieśnicy. Ma kłopoty z raczkowaniem, niepewnie chodzi, chwytanie przedmiotów sprawia mu trudność. To nie wszystko. Problemy ze wzrokiem wiążą się z większym narażeniem na urazy. Dziecko źle rozpoznaje odległość i przez to uderza się o meble, sprzęty czy inne rzeczy w domu i poza nim. Nie możemy również zapominać o konsekwencjach psychologicznych i społecznych. Dziecko, które ma zeza, często jest wyśmiewane, odsuwane na margines. Przez to brakuje mu pewności siebie, czuje się gorsze od innych. Trudniej mu też zdobyć dobrą pracę czy zrobić prawo jazdy.

Dlatego też na leczenie zeza najlepiej zdecydować się jak najwcześniej. Jeśli zauważymy u dziecka nawet lekkiego zeza, to nie warto czekać, ale należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Wskazane jest, aby obserwować pociechę od pierwszych dni życia.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto