Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Gorzelik krytykuje Radę Języka Polskiego, która nie uznała gwar śląskich za język regionalny

Teresa Semik
Mikołaj Suchan
Lider RAŚ Jerzy Gorzelik nie zgadza się z Radą Języka Polskiego, która nie uznała gwar śląskich za język regionalny. - To politycy przez stosowanie prawa mogą rozstrzygać, że jakaś mowa jest językiem regionalnym albo gwarą? Od tego nie są językoznawcy - mówi. Rada wydała oficjalne stanowisko w tej sprawie na prośbę szefa MSWiA.

O uznanie gwary śląskiej ze język regionalny w parlamencie walczy poseł Marek Plura (PO), który skupił wokół siebie także posłów innych ugrupowań. Gorzelik wierzy, że Plurze nie zabraknie determinacji, by pracę nad tymi zmianami doprowadzić do końca jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Od końca października 2010 roku leży w Sejmie nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Na początku lutego marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna, skierował projekt do komisji, czytanie zaplanowane jest na czerwiec br. - Liczę, że prace nad tym projektem przebiegać będą zgodnie z planem. Nie zamierzam ugiąć się pod naciskiem językoznawców - zapowiada poseł Plura.

Z kolei posłanka Maria Nowak (PiS), która także opowiadała się nobilitacją gwary śląskiej, na razie jeszcze nie podjęła decyzji, czy nadal będzie popierać projekt. - Muszę dokładniej przyjrzeć się opinii Rady Języka Polskiego - mówi. A prof. Andrzej Markowski, obecnie przewodniczący Rady, mówi wprost: "Nie ma żadnych faktów językowych, które by wskazywały na to, że język mieszkańców Śląska jest czymś innym niż gwary języka polskiego".

Nad opinią pracowali najwybitniejsi polscy językoznawcy, wśród nich profesorowie: Walery Pisarek, Jerzy Podracki, Jerzy Bralczyk, Stefan Chwin, Bogusław Dunaj, Julian Kornhauser, Jan Miodek. - W mowie Ślązaków nie znajdziemy żadnych poważniejszych cech gramatycznych, które by nie występowały równolegle czy to w Małopolsce, czy Wielkopolsce - uznali językoznawcy.

Rada Języka Polskiego PAN: Mowa mieszkańców Śląska nie jest językiem regionalnym

Śląszczyzna jest odmianą dialektalną polszczyzny. Zdaniem naukowców, język używany tradycyjnie przez mieszkańców Górnego Śląska nie spełnia zapisów ani polskiej ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, ani Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Zdaniem senator Marii Pańczyk-Pozdziej, pomysłodawcy nowelizacji prawa powinni wycofać projekt z Sejmu.

Innego zdania jest Jerzy Gorzelik. Ma nadzieję, że decyzja Rady nie zmieni toku prac nad nowym prawem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto