Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Browar Gambrinus - w mieście pozostała po nim tylko nazwa ulicy [FOTO]

Muzeum Zagłębia w Będzinie/zal
Muzeum Zagłębia w Będzinie
Czy wiesz że w miejscu dzisiejszej "nerki" znajdował się kiedyś browar? W okresie międzywojennym należał on do największych w kraju!

Słynny będziński browar uruchomiono w 1874 (lub jak chcą niektórzy w 1879 roku) w Będzinie, przy ulicy Czeladzkiej 14. Jego właścicielem był Dawid Sercarz, przy prowadzeniu firmy pomagali mu także bracia Maurycy i Izydor. W 1911 roku przedsiębiorstwo przekształcono w Towarzystwo Akcyjne Browaru Parowego Będzin i od tej też pory nazwa brzmiała „Browar Gambrinuis T.A”.

Produkowano piwa Pilzneńskie, Lagrowe, Salwator, Kulmachskie, a potwierdzeniem ich niezrównanej jakości były nagrody: srebrny medal w 1904 r. w Paryżu i złoty w 1905 r. w Liege. Ówczesnym „logo” firmy był monogram składający się z liter D i S (od pierwszych liter imienia i nazwiska właściciela przedsiębiorstwa) wpisany wkoło. Zakład posiadał swoje własne składy w Częstochowie, Olkuszu, Radomsku i Zawierciu.

W okresie międzywojennym browar należał do największych w kraju, a jego wizytówką były piwa jasne i ciemne o ekstraktywności 18%.

W latach 50. XX wieku pojawił się nowy znak firmowy, którego używano aż do likwidacji browaru-trzy liście z szyszką chmielową.

Produkcję zakończono w 1971 roku, natomiast zabudowania wyburzono dwa lata później. Przyczyną likwidacje browaru było m. in. wyeksploatowanie urządzeń browarniczych, przede wszystkim zaś budowa nowej trasy do „Huty Katowice”, w wyniku czego nastąpiło przekształcenie całej starówki Będzina. Ofiarą przebudowy padły dwie pierzeje rynku, które wyburzono, a także budynki po zachodniej stronie Czarnej Przemszy, w tym browar. Częściowo na terenie, który niegdyś zajmował, obecnie znajduje się cieszące się złą sławą skrzyżowanie „nerka”, a jedynym już dzisiaj śladem po Gambrinusie jest ulica Browarna oraz zachowane na pamiątkę butelki i etykiety po będzińskim piwie.

Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto