Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2018. Teatralnie podczas jubileuszowej edycji festiwalu

Ewelina Żółkowska
Teatralna część Warszawy Singera 2018 rozpocznie się jeszcze przed oficjalnym startem festiwalu (22 sierpnia). Oferta prezentuje się ciekawie – będzie można wybierać spośród różnorodnych gatunków spektakli i form teatralnych. Na festiwal przyjadą zespoły teatralne z Izraela, zobaczymy też przegląd najgłośniejszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego. Szczegóły w artykule poniżej.
Teatralna część Warszawy Singera 2018 rozpocznie się jeszcze przed oficjalnym startem festiwalu (22 sierpnia). Oferta prezentuje się ciekawie – będzie można wybierać spośród różnorodnych gatunków spektakli i form teatralnych. Na festiwal przyjadą zespoły teatralne z Izraela, zobaczymy też przegląd najgłośniejszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego. Szczegóły w artykule poniżej. mat. pras.
Oferta teatralna festiwalu Warszawa Singera 2018 prezentuje się ciekawie – będzie można wybierać spośród różnorodnych gatunków spektakli i form teatralnych. Na festiwal przyjadą zespoły teatralne z Izraela, zobaczymy też przegląd najgłośniejszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego. Szczegóły w artykule poniżej.

Festiwal Kultury Żydowskiej odbywać się będzie w dniach 25 sierpnia - 2 września w Warszawie. Teatralna część Warszawy Singera 2018 rozpocznie się jeszcze przed oficjalnym startem festiwalu. 22-23 sierpnia (środa-czwartek) o godz. 17.30 będzie można obejrzeć spektakl teatru żydowskiego pt.: „Chumesz Lider” wg Icyka Mangera.

Goście z Izraela podczas 15. edycji Festiwalu Warszawa Singera 2018

W tym roku Festiwal gościć będzie zespoły teatralne z Izraela: Teatry Yiddishpiel oraz Nephesh.

Głośny spektakl „Hana’s suitcase” (Walizka Hany) pokaże Teatr Nephesh z Izraela. To wyjątkowa historia z czasów Holokaustu, która wykracza poza granice wyznaczone przez czasoprzestrzeń i uczy o tym, co zdarzyło się 70 lat temu, nadal pozostając ważną i uniwersalną. Teatr Nephesh pokaże także sztukę „Gimpel The Fool” (Gimpel Głupek), monodram Doriego Engela prezentowany i nagradzany na całym świecie.

Kolejny gość z Izraela, Teatr Yiddishpiel, pokaże spektakl muzyczny „Baj Mir Bistu Szejn” oparty na historii The Barry Sisters, amerykańskich piosenkarek klezmerskich. Spektakl przeplatany jest ich największymi hitami. Drugi spektakl Teatru Yiddishpiel, który ukaże się podczas festiwalu Warszawa Singera 2018 –„Only Fools Are Sad” (Tylko głupcy się smucą) Dana Almagora – to wielki hit w Izraelu i na Broadwayu. Historia ludzi, którzy wierzyli, że radość, miłość i siła są w życiu najważniejsze.

Warszawa Singera 2018 - Teatr Żydowski

Festiwal Kultury Żydowskiej to doskonała okazja do obejrzenia po raz pierwszy lub przypomnienia sobie spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego, który zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje przedstawienia z ostatnich sezonów teatralnych.

W warszawskiej Synagodze im. Nożyków dwukrotnie zobaczyć będzie można przedstawienie „Chumesz Lider” wg Icyka Mangera, w reż. Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie.

Spektakl Teatru Żydowskiego zatrzyma gości festiwalu w klimacie międzywojnia spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer.

„Wiera Gran” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego to awangardowe spojrzenie na kabaretową aktorkę i pieśniarkę, której postać, nawet po śmierci, budzi wiele kontrowersji. Gwiazda przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, modnych kawiarni i radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie” pokazana jest przez twórców w nowych, zdumiewających aranżacjach i odważnych interpretacjach. Na festiwalu zobaczymy również „Idę Kamińską” – w reż. Gołdy Tencer, wg sztuki „Mój teatr” Henryka Grynberga, z Joanną Szczepkowską w roli tytułowej, z muzyką na żywo w wykonaniu Maurycego Idzikowskiego, Radka Polakowskiego i Pawła Szamburskiego.

Festiwal Warszawa Singera 2018 pokaże również głośny spektakl Teatru Żydowskiego we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie „Kilka obcych słów po polsku” w reż. Anny Smolar. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską, Katarzynę Herman, Barbarę Kurzaj, Martę Kurzak, Joannę Rzączyńską czy Jerzego Walczaka.

Bogaty repertuar Teatru Żydowskiego na Festiwalu Singera uzupełni urocza komedia z „happy endem” – „Szabasowa dziewczyna” w reż. Marcina Sławińskiego.

Także dzieci znajdą coś dla siebie – spektakl edukacyjny dla dzieci „Ostatni Syn”, który w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki wierzeń i religii świata.

Małe formy teatralne podczas Festiwalu Warszawa Singera 2018

W programie festiwalu znajdzie się również wiele małych form teatralnych, kabaretów, spotkań literackich i autorskich, a także czytań performatywnych i wieczorów poezji.

Tadeusz Kwinta pokaże monodram „Gdzie jest mój Homel?”, złożony z przypowieści i songów Lejzorka Rojtszwańca, wg „Burzliwego życie Lejzorka Rojtszwańca” Erenburga. Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, w którym oprócz Tadeusza Kwinty występują muzycy z Piwnicy pod Baranami.

Na festiwalu pojawią się również inne monodramy, m.in.: „Do Polski”, spektakl Sławomira Hollanda wg Abrahama Suckewera z muzyką Michała Górczynskiego, czy „Zupa Rybna W Odessie”. W cyklu „Opowiedz mi swoją historię” spotkamy się z Shmuelem Atzmonem-Wircerem i jego córką Anat Atzmon. „Dzigan & Schumacher Forever” (Nieśmiertelni Dżigan i Szumacher) to spotkanie przepełnione humorem, piosenkami i opowieściami oraz fragmentami filmów z ich występami.

W tym roku cykl Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie Czytają gościć będzie Maję Komorowską i Macieja Stuhra. Na scenie kabaretowej zobaczymy „Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady”, spektakl złożony z tekstów tak wybitnych autorów, jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Jerzy Jurandot, z muzyką znamienitych kompozytorów m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artura Golda czy Szymona Kataszeka.

Informacje dotyczące cen i biletów znajdziecie na stronie organizatora: Warszawa Singera

Czytaj również: Warszawa Singera 2018. Jazzowa odsłona wydarzenia. Sprawdźcie, kto zagra podczas tegorocznej edycji


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto