Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: siły zbrojne czekają na studentów. Rusza kolejna edycja projektu Legia Akademicka

PAS, mat. prasowe
Tak wyglądało spotkanie ze studentami w ramach naboru do Legii Akademickiej w Bydgoszczy
Tak wyglądało spotkanie ze studentami w ramach naboru do Legii Akademickiej w Bydgoszczy Filip Kowalkowski, mat. Akademii WSB
Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapraszają studentów i studentki wszystkich kierunków studiów do przystąpienia do prestiżowego programu Legii Akademickiej. Przygodę z siłami zbrojnymi można rozpocząć w woj. śląskim m.in. w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Akademia WSB została wybrana przez MNiSW - jako jedna z trzech uczelni w województwie śląskim – do realizacji szkolenia, w którym udział mogą wziąć studenci studiów I i II stopnia, zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wszystkich kierunków i wszystkich uczelni.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów – obywateli polskich, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe i uzyskać stopień wojskowy z myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej, ale także dla wszystkich tych, chcą realizować swoje pasje, zdobyć nowe kompetencje i przekonać się, czy wojsko i służby mundurowe mogą stać się ich sposobem na życie.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

- Część teoretyczna obejmuje 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i są realizowane w siedzibie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik składa wniosek o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe.

- Część praktyczna programu realizowana jest w czasie wakacji (od lipca 2019 r.) w jednostkach wojskowych oraz wytypowanych ośrodkach szkoleniowych:

- moduł szkolenia podstawowego trwa 21 dni i zakończony jest egzaminem, złożeniem przysięgi i mianowaniem na stopień szeregowego rezerwy,

- moduł szkolenia podoficerskiego trwa kolejne 21 dni i zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Uczestnik programu powoływany przez Wojskową Komendę Uzupełnień na szkolenie praktyczne otrzymuje umundurowanie, zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, przysługuje mu także wynagrodzenie wojskowe oraz zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do wskazanej jednostki wojskowej oraz podróży powrotnej po zakończeniu zgrupowania.

Zgłoszenia do Legii Akademickiej przyjmowane są tylko do 28 lutego 2019 roku. Ze względów proceduralnych zgłoszeń można dokonywać wyłącznie osobiście w siedzibie Akademii WSB. Dla osób zainteresowanych zaplanowano spotkanie informacyjne, które odbędzie się 23 lutego (sobota) o godz. 13.05 w siedzibie Uczelni w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1c) w sali 228. Szczegółowe informacje znajdują się również na stronie internetowej www.wsb.edu.pl/legia.

Według założeń, w tej edycji programu zostanie przeszkolonych około 5 tysięcy studentów. Jest to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy. Pilotażowa edycja, w której udział wzięło 3487 studentów cieszyła się dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na oczekiwania środowisk akademickich podpisano porozumienie zapewniające kontynuację programu w kolejnych latach, co najmniej do 2021 r., oraz umożliwiające prowadzenie zajęć w ramach programu również przez uczelnie niepubliczne.

Głównym nurtem działalności LA są szkolenia organizowane w jednostkach Wojska Polskiego i prowadzone przez wojskowych instruktorów. Dzięki temu członkowie stowarzyszenia traktowani są podczas szkolenia jak żołnierze etatowi. Wśród jednostek które zajmują się szkoleniem legionistów są:

• Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta

• 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki

• 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

• Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych

• 6 Brygada Desantowo-Szturmowa

• Akademia Marynarki Wojennej

• Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej Koszalin

• Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto