Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robią nauczyciele po godzinach? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Pełne czarnego humory bajki dla dorosłych, komiksy, miłość do muzyki, teatru i sportu. To w skrócie. Bo przecież nauczyciele oprócz pracy w szkole wciąż pielęgnują swoje pasje, oddając się im bez reszty. Piszą, jeżdżą na nartach, prowadzą warsztaty z coachingu, swoimi pasjami zarażają uczniów, a także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powyżej prezentujemy rysunki Piotra Goraja [grafiki +18].

Od dzwonka do dzwonka. Lekcje, przerwa, wywiadówki i sprawdzanie klasówek, a w maju matura. Taki obraz nauczyciela rysuje się w oczach uczniów. Jednak najciekawsze kryje się zaraz za murami szkoły. Co robią po godzinach i czy mają czas na swoje pasje? Oto czworo zupełnie zwariowanych nauczycieli, którzy swoją pasją zarażają swoich uczniów.

W nocy zamienia się dzisiaj w rockmana
W szkole zawsze spokojny, raczej małomówny. Wieczorami w sali prób Kotłownia w Sosnowcu zamienia się w prawdziwego rockmana. Dominik Gondorek, nauczuciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, muzyką wyraża swoje emocje.
- Zaczęło się w liceum, przechodziłem okres buntu, który znalazł ujście w muzyce. Zacząłem marzyć o zespole, brzdąkać na gitarze i podśpiewywać. Była to bardzo prosta muzyka, najbardziej zbliżona do punk rocka- opowiada o swoich początkach Gondorek.
Zespół, w którym gra - Rewolwery i Gerbery powstał w 1992 roku. - Gra w zespole daje mocnego kopa. Kiedy gramy kawałek i wszystko wychodzi tak jak powinno, pojawia się niesamowita energia, to jest budujące. Brzmienie elektrycznych gitar i perkusji, wzmocnione efektami sprawia, że odczuwa się wyjątkowe doznania - mówi muzyk. Największy wpływ wywarł na niego Jimi Hendrix. - Kiedy po raz pierwszy usłyszałem dźwięk jego gitary, to dosłownie padłem na podłogę - zdradza Dominik. Miłością do muzyki nauczyciel próbuje zarazić swoje dzieci.
- Muzyczne pasje pragnę zaszczepić swojemu synowi Miłoszowi, który uczy się teraz grać na perkusji w DrumsetAcademy w Wojkowicach u Piotra Czyi. Córka Julia nie widzi jednak świata poza jazdą konną - przyznaje.

Sport na medal, czyli wuefistka w akcji
Ewa Fronczek jest nauczycielem wychowania fizycznego, a od 10 lat prowadzi klasę sportową, w której jest trenerem siatkówki dziewcząt. Kocha sport, a liczne medale i puchary już nie mieszczą się na półkach. Oprócz tego jest także instruktorem narciarstwa zjazdowego.
- Moją największą pasją już od dziecka jest sport. Po lekcjach często spędzam aktywnie czas, grając w tenisa, jeżdżąc na rolkach, czy uprawiając nordic walking. Pasją do sportu zarazili mnie moi rodzice. Tata zawsze lubił sport, a mama kupowała mnie i bratu narty, piłki, czy wrotki - wspomina.
Największym sukcesem pani Ewy jest zajęcie pierwszego miejsca, wspólnie ze swoimi wychowankami, w piłce siatkowej w Mistrzostwach Śląska dziewcząt klas szóstych w 2012 roku. Osobistym sukcesem są wielokrotne zwycięstwa w miejskich zawodach w narciarstwie, tenisie ziemnym czy bowlingu. Dodatkowo swoją pasją zaraża także innych; dzieci w szkole, ale także osoby dorosłe.
- Promuje w Czeladzi aktywny tryb życia, między innymi poprzez akcję "Spacer po zdrowie - nordic walking", na który zapraszam bez względu na wiek i kondycję wszystkich mieszkańców miasta. 1 kwietnia ruszy natomiast już trzecia edycja tego przedsięwzięcia - zachęca nauczycielka. Od 20 lat co tydzień gra ze znajomymi w siatkówkę. Największy sportowy cel? To wytrwać w sporcie do samego końca, jak najdłużej, oraz dalej zarażać innych swoją pasją.

Niegrzeczne "Bajki dla dorosłych"
Do szkoły trafił przypadkowo. Zanim pojawił się wakat w szkole tłumaczył teksty ekonomiczne. W szkole pracuje już 12 lat. Piotr Goraj sam mówi o sobie - w głębi duszy dalej jestem nastolatkiem. Od dziecka lubił rysować. Często czytał polskie oraz amerykańskie marvelowskie komiksy. Sam wydał własne ilustrowane opowiadania oraz Antybajki.
- Jakieś pięć lat temu pojawiła się ostatnia publikacja. To były właśnie Antybajki, czyli takie sobie pokręcone bajeczki, perwersyjnie przerobione bajki typu: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Szewczyk Dratewka - postacie znane z dziecięcych opowieści w nowym, rozkosznie ohydnym i uwodzicielsko wrednym wcieleniu- mówi z nieskrywaną satysfakcją Piotr Goraj. Nauczyciel wydał również zbiór opowiadań z ilustracjami, które zbierał przez wiele lat. Rysowanie stało się formą odreagowania. Jego styl to czarno-biała kreska. Do rysowania używa pisaka do szkła oraz papieru kredowego. Dodatkowo nauczyciel jest miłośnikiem wschodnich sztuk walki. Pod koniec liceum trenował karatę kyokushin. Obecnie pływa, jeździ na nartach, a w domu ćwiczy również z workiem treningowym.


Jedna pasja to stanowczo za mało

Rafał Rogowicz to polonista oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Zaraz po studiach zaczął uczyć w III Liceum Ogólnokształcącym w Będzinie. Jego zamiłowania mieszczą się w trzech obszarach: coachingu, dziennikarstwa oraz teatru.
- Jestem dyplomowanym coachem. Obecnie asystentem dyrektora Izby Coachingu na Śląsku. Mam własną firmę. Najbardziej interesuje mnie coaching sportowy - opowiada. Jest współtwórcą projektu Master of mind. Był związany z Telewizją Katowice, pracował dla magazynu historycznego, obecnie jest freelancerem. Zajmuje się też improwizacją teatralną, prowadzi grupę teatralną w Siewierzu, w ramach Uniwersytetu III Wieku. Średni wiek aktorów to 60 plus. Reżyseruje i opracowuje przedstawienia, dobiera muzykę. - Odkąd pamiętam teatr jest moją miłością. Jednak teatr improwizacji dalej jest obszarem niszowym w Polsce. Trzeba pamiętać, że nie ma improwizacji solo, muszą być co najmniej dwie osoby. Grałem również w takich produkcjach, jak W11, Sąd Rodzinny, Detektywi. Łącznie było to sześć odcinków. Realizuję się scenicznie - mówi nauczyciel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto