Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy przetarg unieważniono

Katarzyna Kapusta
Będzin ogłosił drugi przetarg na zagospodarowanie bulwarów Czarnej Przemszy. Pierwszy unieważniono, bo do przetargu nie stanęła żadna firma. Wprowadzono też zmiany w pierwotnej koncepcji tej inwestycji.

25 lipca 2018 ogłoszono drugi przetarg na zagospodarowanie bulwarów Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy został unieważniony, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma, która chciałaby zrealizować projekt. Pierwotna koncepcja opierała się też na założeniach, które musiały ulec zmianom ze względu na przepisy.

- Opracowana koncepcja opierała się na bardzo efektownych wizualizacjach i szkicach, które „w zderzeniu” z przepisami prawa oraz uwarunkowaniami geologicznymi i hydrologicznymi, musiały ulec pewnym korektom. Koncepcja zakładała, między innymi, zmianę linii brzegowej rzeki, na co ówczesny zarządca, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nie wyraził zgody - tłumaczy Kinga Wesołowska-Bodzek, rzeczniczka UM w Będzinie.

- Właściciel terenu postawił warunek, że cała infrastruktura, która została zaplanowana na skarpach rzeki musi zostać możliwie jak najbardziej zlicowana z aktualnym profilem skarpy. Zaprojektowane konstrukcje na rzece muszą być zamontowane w sposób elastyczny, tak aby nie spowodowały utrudnienia w przepływie wód. Tego typu wymogi spowodowały konieczność wprowadzenia modyfikacji, które w naszej ocenie nie odbiegają daleko od przyjętych w koncepcji założeń - dodaje.

Przedmiotem przetargu jest obszar bulwarów nad Czarną Przemszą, obejmujący blisko 400 metrów kwadratowych powierzchni, znajdującej się na lewym brzegu rzeki. Inwestycja przewiduje utworzenie forum miejskiego, na który będą składały się odnowiony, istniejący plac oraz przylegająca strefa handlowo-gastronomiczna z miejscami do biesiadowania oraz budowa ciągów komunikacyjnych, w tym ścieżek rowerowych, alejek spacerowych wzdłuż rzeki zarówno na poziomie ulicy, jak również przy samym korycie. Zejście do alejki spacerowej znajdującej się przy lustrze wody wymaga budowy schodów, które również znalazły się w tym etapie realizacji. Ponadto przebudowa obejmuje powstanie strefy rekreacji z małą siłownią plenerową i niewielkim placem zabaw, a także oświetlenie parkowe i wzbogacenie zieleni.

Pozostałe elementy czyli zatoka teatralna, miejsca postojowe, kładki piesze, przystań wodna, iluminacja rzeki, uzupełnienie nasadzeń zieleni - będą zrealizowane w kolejnym etapie inwestycji, który zaplanowano na przyszły rok.

Bulwary w Sosnowcu też ze zmianami

W Sosnowcu w poprzednich latach w ramach budżetu obywatelskiego, wybudowano część ścieżek rowerowych i alejek spacerowych na bulwarach Czarnej Przemszy od ul. Wawel do ul. 1 Maja. Rowerzyści mają tam dyspozycji ścieżkę z czerwonego asfaltu, piesi - chodnik. W tym roku ma powstać ostatnia część tej inwestycji. Ścieżka i alejka spacerowa od ulicy 1 Maja do Ostrogórskiej. Niestety, miasto zmodyfikowało pierwotną koncepcję pomysłodawców zmieniając szerokość ścieżki rowerowej i jej nawierzchnię.

- Wykonaliśmy analizę formalno-prawną na tamtym terenie co do własności działek. Musimy się tam zmieścić na swoim terenie - tłumaczył Jeremiasz Świerzawski, wiceprezydent Sosnowca do spraw inwestycji, tłumacząc nowe wymiary ścieżki.

Zmianę nawierzchni z asfaltowej na mineralną, miasto tłumaczy z kolei uzgodnieniami z konserwatorem zabytków. W sumie cały projekt, dotyczący budowy ścieżek rowerowych i alejek spacerowych po bulwarach Czarnej Przemszy to koszt ok. 3,5 mln zł. Sama część od 1 Maja do Ostrogórskiej będzie kosztowała ponad milion złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto