Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętuje 18 lat! [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin wspólnie z przyjaciółmi świętowało 18-lecie
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin wspólnie z przyjaciółmi świętowało 18-lecie Piotr Sobierajski
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin wkroczyło na dobre w dorosłość. W sobotę 2 marca, oczywiście na dziedzińcu królewskiego zamku w Będzinie, świętowało swoje 18 urodziny. Założone zostało bowiem dokładnie 2 lutego 2001 roku.

Z okazji tego niecodziennego święta w będzińskiej warowni z prezentami oraz dobrym słowem dla gospodarzy zjawili się ich przyjaciele z licznych bractw i chorągwi rycerskich z całej Polski, m.in. z Krakowa, Opola, Żywca, Bytomia, Gliwic, Niepołomic, Rzeszowa, ziemi ogrodzienieckiej. Zacne prezenty przekazał także w imieniu władz miasta Rafał Adamczyk, pełnomocnik prezydenta Będzina. W sobotę spotkała go miła niespodzianka, bowiem został przyjęty w poczet będzińskiego bractwa, jako jego honorowy członek. - To dla mnie zaszczyt i duże wyróżnienie – przyznał Rafał Adamczyk.

A co dziś słychać w Bractwie Rycerskim Zamku Będzin? - To bardzo ważny, wzruszający i uroczysty dla nas moment, bowiem przybyli do nas przedstawiciele władz miasta, a także przyjaciele rekonstruktorzy z różnych stron naszego kraju. Po części oficjalnej będziemy sobie teraz ucztowali w zamkowej karczmie – mówi Tomasz Konopka, prezes i dowódca Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. - Tych 18 lat to niesamowita przygoda, dbałość o historię, bywanie na licznych imprezach historycznych, turniejach, corocznie na bitwie pod Grunwaldem. No i oczywiście kultywowanie historii oraz tradycji. Treningi walki mieczem, treningi łucznicze, również szkolenie się w tańcu. Bractwo stale się rozwija, ma się dobrze. W tej chwili liczy około 50 członków i nowicjuszy. Co roku przybywają do nas nowi zainteresowani udziałem w życiu bractwa i miejmy nadzieję, że tak pozostanie już po wsze czasy – dodał.

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest stowarzyszeniem rekonstrukcji historycznej. Zajmuje się odtwórstwem historycznym średniowiecza przełomu XIV i XV wieku (1380-1420). Koncentruje się zarówno na rekonstrukcji kultury materialnej okresu późnego średniowiecza, jak i działalności sportowej, związanej z ruchem rycerskim w postaci różnego rodzaju turniejów rycerskich, pokazów, buhurtów (melee).

W bractwie rekonstruktorzy rozwijają się w różnych sferach m.in poprzez przynależność do jednej z pięciu grup. Są to: hufiec rycerski, załoga zamkowa, grupa łucznicza, grupa tańca dawnego oraz grupa zakonna. Aby zostać członkiem będzińskiego bractwa trzeba ubiegać się o przyjęcie do dziewięciomiesięcznego nowicjatu.

Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski, który w tym roku zaplanowany został od 10 do 13 maja. Będzie to już XVI edycja tego widowiskowego wydarzenia.

Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony. Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto