18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzińskie podziemia jak się zmieniły przez rok?

sauer
Będzińskie podziemia jak się zmieniły przez rok? Już tylko ostatnie szlify dzielą robotników od ukończenia prac w będzińskich podziemiach. Wybraliśmy się do nich z wizytą, by sprawdzić co się zmieniło.

Będzińskie podziemia.

O tym, że będzińskie podziemia są niezwykle fascynujące, nie trzeba nikogo przekonywać. Od dwóch lat trwają tam prace zabezpieczające, a wszystko po to by mieszkańcy Będzina i turyści mogli je podziwiać. Z pierwszą wizytą u robotników byliśmy rok temu. Teraz postanowiliśmy odwiedzić ich ponownie. Co się zmieniło w podziemiach od naszej ostatniej wizyty?

Choćby sam fakt, że zabezpieczenia zostały już przygotowane i obecnie trwają już ostatnie szlify. Na spacer po podziemiach zabrał nas Józef Borycz z firmy AMC, która podjęła się zabezpieczenia podziemi. Robotnicy zachowali wiele elementów, które zastali pod ziemią.

- Tuż przy głównym wejściu znajduje się oryginalny portal wykonany w 1943 roku - mówi Józef Borycz.

- W zasadzie musieliśmy odkopać zasypane całkowicie wejście główne do podziemi. A także około 10 metrów wyrobiska tuż za samym wejściem. Usunęliśmy urobek, który tutaj się znajdował, a następnie przystąpiliśmy do zabezpieczenia. Na początku to była obudowa drewniana, która została usunięta i w jej miejsce trafiła obudowa ostateczna, zabezpieczona torkretem górniczym. By wytrzymała bardzo długo i nie zardzewiała - dodaje.

Będzińskie podziemia.

W środku jest spora wilgotność powietrza i choć temperatura tutaj to około 12 stopni, nawet w upalne dni po dłuższym spacerze w podziemiach robi się po prostu chłodno.
W środku przygotowano także hibernakulum dla nietoperzy. Korytarze znajdujące się pod ziemią zostały powiększone tak, by we wnętrzu by zaanektować je pod przestrzeń wystawienniczą. W podziemiach zostaną też skamieniałe worki cementu znalezione podczas prac i wagonik, którym wywożono gruz. Po wybraniu materiału skalnego powstały cztery komory, które później zostaną przeznaczone na sale wystawiennicze. Poprowadzono instalację elektryczną, a także uporządkowano już niemal wszystkie korytarze.

Teraz, kiedy znana jest także prawdziwa historia podziemi, miejsce staje się jeszcze bardziej fascynujące. - Grzegorz Onyszko odnalazł unikatowe zdjęcia z drążenia sztolni w sierpniu 1944 roku, mnie zaś udało się odczytać i przetłumaczyć informacje zawarte w dołączonych do zdjęć notatkach - mówi Stefania Hanusek, historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie.

- Z opisów zamieszczonych obok zdjęć jednoznacznie wynika, że jest to schron przeciwlotniczy dla niemieckiej ludności cywilnej - dodaje.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie mieszkańcy będą mogli zwiedzić podziemia. Prace mają się zakończyć 31 sierpnia, jednak budowa tarasu widokowego dopiero 15 października. I to wtedy zostaną odebrane prace również w podziemiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czeladz.naszemiasto.pl Nasze Miasto