(© K. Kapusta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na będzińskim osiedlu wrze. Spółdzielnia żąda wysokich dopłat za wodę. Mieszkańcy: to efekt niegospodarności

Krzyki, wyzwiska, nerwowa atmosfera i bojkot. Tak wyglądało ostatnie zebranie członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Wspólnota" w Będzinie. Na osiedlu Warpie wrze. Mieszkańcy są oburzeni działaniami spółdzielni. Dlaczego?

Wszystkiemu winne są różnice we wskazaniach domowych liczników i wodomierzem głównym. Zarządca, będzińska SM "Wspólnota", twierdzi, że winni są mieszkańcy, którzy nie do końca uczciwie rozliczają się za zużytą wodę. Mieszkańcy mają dopłacać do wody po 200 i 300 zł.

- Sytuacja z niedopłatami nie jest nowa. To ciągnie się już kilka lat, ale takich dopłat jak teraz jeszcze nie było - mówi Mirosław Piątek, mieszkaniec os. Warpie.

Mieszkańcy co kwartał dopłacają duże kwoty za ubytki. Chcieli tę sprawę wyjaśnić... Jednak po dziesięciu minutach opuścili budynek szkoły, w której odbywało się zebranie. Część mieszkańców w ogóle nie została wpuszczona na zebranie. My również nie zostaliśmy wpuszczeni. Mieszkańcy więc zbojkotowali je, pozostali na nim jedynie pracownicy spółdzielni.

- Spółdzielnia nie umie wytłumaczyć, skąd się biorą niedobory wody, za które musimy płacić. Nasza cierpliwość się skończyła - mówią oburzeni mieszkańcy.

Zdaniem mieszkańców działania spółdzielni to niegospodarność. Skąd niedobory wody?

Postanowiliśmy sprawdzić to w spółdzielni.

- Różnice zawsze występowały między wodomierzem głównym, na którym wychodzi cała ilość wody dostarczonej do budynku, a wodomierzami mieszkaniowymi. Suma zużytej wody z wodomierzy mieszkaniowych a wodomierzem głównym się nie zgadza - tłumaczy Jolanta Zaczkowska, prezes SM "Wspólnota".

Mimo wątpliwości, jakie ma zarząd spółdzielni w stosunku do mieszkańców (chodzi o uczciwość korzystania z wodomierzy), nie zgłosił tej sprawy policji. - W marcu przeprowadziliśmy kontrolę w budynkach i mieszkaniach. Co się okazało, dużo wodomierzy stało i nie rejestrowało przy odkręconym kranie. My musimy rozliczyć wodomierz główny, taki mamy obowiązek - dodaje Zaczkowska.

Spółdzielnia działa zgodnie z prawem. - Według ustawy to spółdzielcy pokrywają różnice wody. Sposób rozliczania jest uchwalany przez radę nadzorczą spółdzielni. Oczywiście Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych może przeprowadzić kontrolę. Trzeba jednak pamiętać, że licznik zbiorczy to również zużycie wody do podlewania trawników lub pralnia, jeżeli taka znajduje się w bloku - tłumaczy Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Zarząd SM zobowiązał się jednak, że wystąpi z prośbą do miasta o dopłaty do wody.

Mieszkańcy Warpia nie godzą się na wysokie dopłaty do wody [ZDJĘCIA, FILM]

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

LOKATOR SP.M. (gość)

W SĄDACH takie sprawy społdzielnie przegrywają liczniki mamy zamontowane w.g. wytycznych SPÓŁDZIELNI

miśka (gość)

Niestety SM nie robi nic, mieszkam tutaj 13 lat jedna kontrola wodomierzy teraz w marcu owszem była i co na tym się pewnie zakończy, bo ludzie płacą, a powinni nie płacic wtedy pewnie spółdzielnia szybciej będzie działac.
Co 5 lat jest legalizacja wodomierzy , w tej spółdzielni wygląda to tak: przychodzą ściagają plomby .... jak Pani wymieni zadzwonic przyjdziemy zaplombowac , jak ktoś jest nieuczciwy przez pare dni ciągnie wodę na starym liczniku dzwoni , przychodzą plombują nowy spisują stan juz z nowego, nie spisują ze starego bo po co? po to , że ktoś mógł naciągnąc jeszcze kupe wody. To jest właśnie niegospodarnośc spółdzielnii, może oni nie wiedza ale tak działa administracja Warpie.
Na ulicy Przyjazni licznik od ciepłej wody połączony jest z blokami mzbm , zapytajcie w spółdzielni jaki jest ubytek zimnej wody a jaki ciepłej ? gwarantowane , ze Pani prezes na to nie odpowie.
Dlaczego na niektórych osiedlach, które należą do SM Wspólnota nie płacą, bo ludzie się zbuntowali

Fizyk amator (gość)

Jak na osiedlu wrze to znów im wyparuje dużo wody. Musicie wyluzować, woda ma największą objętość w temperaturze 4 stopni.

Ada (gość)

Jak znam życie to na tym zebraniu pewnie była radna Maciejewska. To zainteresujcie się mieszkańcy Warpia jak ta radna będzie głosować za podwyżką cen wody bo jestem pewna że bedzie "za" jak całe SLD z którym ona się skumała.

Warpie (gość)

A co wyście myśleli ludzie? Teraz krzyczycie, a co będzie kiedy MPWiK podniesie ceny za wodę i ścieki? A już niedługo cena wody i ścieków ma iść w górę ponad 10%. Płacimy za 3-osobowy zarząd w MPWiK i gromady nowoprzyjętych pracowników powyborach 2010. Podoba wam się to? A kto na Warpiu wygrał wybory prezydenckie?

PISmak (gość)

Chyba lepiej że wydają na kluby sportowe niż jak za poprzednich rządów PO nie wiadomo na co. Rude lisy z platformy - kitę wam ucięli to biadolicie na każdym temacie te swoje bełkoty

Mieszkaniec (gość)

Niestety rachunki trzeba płacić, teraz jeszcze podwyżka wody i ścieków.
Czas na zmiany.
Będzin górą.
Napiszcie ile to Będzińskie Wodociągi, Interpromex wydały na sponsorowanie klubów sportowych, które potem mieszkańcy zapłacą w śmieciach , wodzie itd.