Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Tak wygląda stary dworzec. Myślicie, że jest jeszcze dla niego ratunek?

sauer
Będzin: Tak wygląda stary dworzec. Myślicie, że jest jeszcze dla niego ratunek? Tak dzisiaj wygląda XIX wieczny budynek starego będzińskiego dworca kolejowego. Choć zatrzymują się tu pociągi, budynek jest ruiną zabitą deskami i zamurowaną, na której rosną samosiejki.

Będzin: Tak wygląda stary dworzec

Jeszcze w 2009 roku w budynku dworca były wykorzystywane dwa pomieszczenia. W jednym pomieszczeniu był związek emerytów, drugie było wykorzystywane przez PKP Cargo. były plany także by powstało tam Muzeum Historii Będzina. Plany były ambitne jednak nic z nich nie wyszło.

Prezentujemy historię tego dworca.

Wiek XIX przyniósł szybki rozwój kolei. Pierwszą linią kolejową uruchomioną w Królestwie Polskim była kolej Warszawsko-Wiedeńska, inaczej Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, która przebiegała także częściowo przez Zagłębie Dąbrowskie, zahaczając o Zawiercie, Ząbkowice i Strzemieszyce, a kończąc swój bieg na stacji Granica w Maczkach.

W latach 50. XIX w. uruchomiono połączenie Ząbkowic z Katowicami. Nowa linia, oddana do użytku w 1859 r., tuż za Ząbkowicami odchodziła od głównego szlaku i biegła przez Gołonóg, Dąbrowę, Będzin, zataczała łuk w kierunku południowo-zachodnim na terenie Sosnowca i w Szopienicach dołączała się do kolei górnośląskiej. Niemniej jednak powstała wówczas w Będzinie stacja była jedynie przystankiem technicznym, w rozwijającym się zaś w dużym tempie mieście brakowało stacji osobowej. Toteż w 1875 Zarząd Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej podjął decyzję o wybudowaniu w Będzinie tego typu stacji. W ten sposób powstała w mieście stacja kolejowa o nazwie „Będzin”, w późniejszym okresie nazywana „Stary Będzin”. Aż do okresu międzywojennego dworzec ten mieścił się w drewnianym budynku.

Dopiero w początkach XX wieku, w efekcie rozwoju urbanistycznego miasta, tworzenia się wielu nowych zakładów przemysłowych, w odległości 2 km w kierunku Sosnowca, powstała nowa stacja, nazwana „Nowy Będzin”. Zbudowany wówczas ceglany dworzec istnieje do dziś.

Nowoczesny dworzec w stylu modernistycznym Będzin Miasto został zaprojektowany na powierzchni 4.800 m² w 1927 r. przez znanego architekta Edgara Norwertha (konstruktorem był Stanisław Hempel). Budynek dworcowy, zrealizowany przez firmę Pronaszko i Sobieszek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto