Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin otrzymał 164 tysiące złotych na pielęgnację parków

Katarzyna Kapusta
fot. Polska Press Grupa
Będzin otrzymał 164 tysiące złotych. Będzin otrzymał dotację na rewaloryzację parków. Chodzi o 164 tysiące zł na prace pielęgnacyjno-konserwacyjne na terenie zabytkowych parków na Wzgórzu Zamkowym oraz przy Pałacu Mieroszewskich w ramach dofinansowania na ochronę parków zabytkowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Będzin otrzymał 164 tysiące złotych

- W wyniku ubiegłorocznych przeglądów, wykonanych przez pracowników Urzędu Miejskiego w Będzinie stwierdzono złą kondycję części drzew oraz występowanie samosiewu, który uniemożliwia odpowiednią pielęgnację terenu, a także umniejsza walory estetyczne parków - mówi Kinga Wesołowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie.

- Zaplanowane prace pozwolą na odtworzenie historycznej kompozycji roślinnej obu parków oraz wpłyną pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa osób je odwiedzających - dodaje rzeczniczka. Park znajdujący się dziś na terenie Pałacu Mieroszewskich w Będzinie miał charakter barokowego ogrodu włoskiego.

- Tylna część parku miała ułożenie tarasowe. Znajdowały się tam trzy skarpy, tworzące trzy stopnie. Na każdej znajdowały się ścieżki, którymi można było spacerować - tłumaczy Stefania Lazar, historyk Muzeum Saturn w Czeladzi.

- Ogród był o wiele dłuższy i sięgał prawie do dzisiejszego osiedla Zamkowego. Na samym końcu ogrodu znajdował się kort tenisowy, ogród warzywny i sad. Teren parku był otwarty i nieograniczony, tak jak to ma miejsce dzisiaj murem. Park wpisywał się w krajobraz wokół pałacu. W parku znajdowało się mnóstwo kamiennych rzeźb. Nie było natomiast tylu drzew, co teraz - dodaje pani historyk.

Realizacja obu zadań będzie przebiegała na podstawie decyzji wydanych przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakres prac będzie obejmował czyszczenie podrostu, koszenie trawników, konserwacja drzew poprzez zabiegi pielęgnacyjne w koronach, ochrona drzew kasztanowca przed szkodnikami - rozwieszenie pułapek feromonowych, usunięcie drzew w złej kondycji fitosanitarnej i stwarzających zagrożenie, posadzenie drzew liściastych gatunków szlachetnych ze względu na utrzymanie i odtworzenie historycznej kompozycji parku.

- Taką pielęgnację przeprowadza się zgodnie z wytycznymi z decyzji konserwatorskiej. Kiedy już będą wyłonieni wykonawcy, to rozpoczniemy prace. Kolejność wykonywanych prac jest zależna od cyklu życia przyrody, dlatego zadanie jest rozciągnięte w czasie od kwietnia do listopada - tłumaczy Kinga Wesołowska. W parku na Wzgórzu Zamkowym podczas rewitalizacji odtworzono już historyczne ścieżki, a także schody, teraz czas na przyrodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto