18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Mieszkańcy poczekają na aranżację podziemi będzińskich

Katarzyna Kapusta
Będzin: Mieszkańcy poczekają na aranżację podziemi będzińskich. Będzińskie podziemia od czasu rewitalizacji cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców całego naszego regionu. Miasto zaplanowało tam multimedialną wystawę, swoisty kalejdoskop historii Będzina. Miasto ogłosiło już drugi przetarg na adaptację podziemi.

Będzin: Mieszkańcy poczekają na aranżację podziemi będzińskich.

Pierwszy został unieważniony 9 maja. Powód? Oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą będziński magistrat chce przeznaczyć na wykonanie tego zadania. Również 9 maja ogłoszono kolejny przetarg na realizację zamówienia "Kalejdoskop historii - trasa ekspozycyjna pod Wzgórzem Zamkowym.

- Faktycznie unieważniliśmy pierwszy przetarg - mówi Rafał Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie. Jaką zatem kwotę urząd chce przeznaczyć na wykonanie tego zadania?

- Z uwagi na prowadzone postępowanie przetargowe podamy kwotę, jaką urząd zamierza przeznaczyć, zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych, bezpośrednio przed otwarciem ofert - tłumaczy Adamczyk.

Jak ma wyglądać kalejdoskop w będzińskich podziemiach? Turyści poznając historię Będzina jednocześnie zapoznają się z tym niezwykłym miejscem - geologią, powstaniem korytarzy. Poznają też historię Będzina od początków tutejszego osadnictwa, aż do XX wieku.

Metaforą prowadzącą zwiedzających jest kalejdoskop i jego szkiełka, które zwiedzający oglądają z bliska. Szkiełka te w kolejnych obszarach ożywają za dotknięciem ręki zwiedzających. Dzięki nim staje się możliwe spotkanie z Kazimierzem Wielkim, papieżem Klemensem VII, Janem Dormanem czy Rutką Laskier.

Ekspozycja będzie oddziaływać na widza obrazem, dźwiękiem i obecnym w podziemiach zapachem. Aby dotrzeć do młodego pokolenia, estetyka trasy ekspozycyjnej "Kalejdoskop historii" nawiązuje także do tolkienowskiego "Władcy pierścieni". Sprzyja temu charakter miejsca i opowieści.

Wystawa będzie mieć charakter multimedialny, ale wykorzystuje też autentyczne obiekty i dokumenty oraz wspomnienia świadków historii. Na jej potrzeby zostaną nagrani świadkowie - mieszkańcy, którzy pamiętają Będzin w okresie okupacji czy też w pierwszych powojennych dekadach.

Każdy, kto przejdzie tę trasę - labirynt, powinien już znać ramy czasowe powstania Będzina, najważniejsze postaci z historii Polski wpisane w jego historię, rozumieć procesy kształtowania się instytucji państwowych i samorządowych, w tym w szczególności kształtowania się miejscowych granic.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto