W niedzielę, 11 lutego, w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie o godz.18 wystąpił z gościnnym spektaklem Sam-New Theater z Seulu. Zobacz zdjęcia i wideo ze spektaklu...

Na teatralnych deskach zobaczyliśmy niezwykły pokaz kultowego koreańskiego spektaklu „Cho-Hon”. Jedenastu koreańskich aktorów pod dyrekcją samego Ji Wook Kima tworzy dzieło niezwykłe, do głębi poruszające i przenoszące na scenę piękno dalekiego wschodu. Artyści odwiedzili Będzin podczas swojej jedynej trasy w Polsce.

„Cho-Hon” to przedstawienie oparte o tradycyjne koreańskie obrzędy pogrzebowe, podczas których dusze umarłych wędrują przez kolejne stany przejściowe - co pozwala im na zerwanie dotychczasowych więzi ze światem żywych. Przedstawienie poświęcone jest, „pocieszycielkom”, koreańskim kobietom które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońską armię. Artyści mają dać im pokrzepienie - i pozwolić w pokoju przejść do świata umarłych.

Dialog w tej sztuce zastąpiony jest wyjątkową dla półwyspu koreańskiego formą ekspresji - łączącą taniec, muzykę, śpiew i wynikające z wielowiekowych tradycji formy teatralne. Spektakl oparty jest w całości na dźwięku tradycyjnych koreańskich pieśni lamentacyjnych.

W kontraście do kultur zachodnich, które często tłumią emocje, w Korei smutek związany z rozłąką ze zmarłą osobą tradycyjnie wyrażany jest poprzez silną fizyczną ekspresję. Sztuka ma tytuł „Cho-Hon”, co oznacza - przyzywanie duchów zmarłych. Jej prapremiera odbyła się w 1980 roku w Dongrang Repertoire Theatre w reżyserii Minsoo Ahn. Ta awangardowa produkcja zrewolucjonizowała koreańskie działania artystyczne, a jej wpływ widoczny jest do dziś.

Zobacz wideo ze spektaklu:


Spektakle w Polsce realizowane są dzięki wsparciu Howon University Centre for Korean Art and Culture i Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!