Alarm smogowy: Darmowa komunikacja KZK GOP funkcjonuje od południa w środę z powodu katastrofalnego smogu na Śląsku i Zagłębiu. W środę przed południem przewodniczący zarządu KZK GOP podjął decyzję o wprowadzeniu darmowej komunikacji z powodu dużego stężenia smogu. Kierowcy - za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego i dowodu osobistego - nie muszą kupować biletów w pojazdach KZK GOP do czwartku do godz. 23.59.

Darmowa komunikacja KZK GOP w środę i czwartek 15 i 16 lutego

O tym, że 15 lutego jakość powietrza w woj. śląskim będzie zła, było już wiadomo co najmniej od wtorku. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o możliwości przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Koleje Śląskie już we wtorek rano zdecydowały o wprowadzeniu darmowej komunikacji dla właścicieli samochodów.

Dlaczego KZK GOP podjął taką decyzję dopiero przed południem.

- Opieramy się na prognozach WIOŚ, które jeszcze we wtorek nie mówiły o bardzo złym stanie powietrza 15 lutego. Decyzja przewodniczącego zarządu została podjęta na podstawie pogarszającego się stanu powietrza, kiedy stężenie pyłu zawieszonego wzrosło powyżej wcześniejszych prognoz - mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Z darmowych autobusów i tramwajów mogą korzystać właściciele samochodów, którzy okażą ważny dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód tożsamości. Bezpłatna komunikacja będzie obowiązywała do czwartku 16 lutego do godz. 23.59.

- Wprowadzenie darmowej komunikacji do ogromne zadanie logistyczne. Trzeba poinformować 37 przewoźników, kierowców oraz około 200 kontrolerów. Z tej ostatniej grupy większość pracuje na umowę - zlecenie i nie są codziennie w naszej siedzibie - mówi Koteras.

Darmowa komunikacja KZK GOP w smogu

Czytaj także

  Komentarze (7)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  lesnik (gość)

  Gęsto zadrzewione parki i skwery mogą stworzyć w warunkach miejskich enklawy niemal pozbawione szkodliwych pyłów obecnych w atmosferze - mówi PAP ekolog roślin, dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Frankiewicz bezmyslnie kazal wyciac kilkadziesiat tysiecy drzew w Gliwicach!

  kierowca bombowca (gość)

  Auto mam na firmę, więc przykro mi, nie skorzystałem. Poza tym, w Polsce ogromna rzesza ludzi musi korzystać z czyichś dowodów rejestracyjnych i samochodów zarejestrowanych na babcię lub rodziców, gdyż osobiście płaciliby kolosalne składki OC. Chory kraj to jedno, a KZK GOP to nie związek komunikacyjny, to stan umysłu po wystaniu się godzinę na przystanku.

  ekolog (gość)

  Jak zwykle informacja po czasie czyli po polsku.
  Wszyscy w tym zasyfiałym Kraju udają że dbają o ochronę środowiska a Europa widzi to dziadostwo i nie przepędzi polskę z swoich szeregów .Miliardy Euro kasują a syf jaki był taki dalej jest, To że z tego powodu umiera 40 000 osób rocznie to nic za to zmieni się wskaźnik bezrobocia a to już dobra zmiana.

  zirytowana 3 (gość)

  Samochodem wiozę dzieci do szkół, to mam je puścić pieszo a sama skorzystać z darmowego przejazdu, chore jak wszystko :(

  Mieszko (gość)

  Mam dobrze docieplony dom. Grzeję gazem w nowoczesnym piecu. W kominku z podwójnym obiegiem spalin palę tylko drewno liściaste. Auto mam na gaz. Żadnego dofinansowania i ulg! Mam to gdzieś... Zaczynam palić czym popadnie - taniej mnie wyjdzie, a i tak wdycham syf od innych.

  zirytowana 2 (gość)

  dlaczego tylko Ci co mają samochody ??? dyskryminacja. Nie którzy nie mają pieniędzy na bilety i kilometry pieszo pokonują .... Oni mogą się truć ???

  zirytowana (gość)

  To skoro auto jest na mnie, a jadę całą rodziną gdzieś to pozostali muszą kasować bilet bo nie są wpisani w dowód a autem by ze mną jechali. Bez sensu, jadę autem!