Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bedzinie remontują mury miejskie [ZDJĘCIA]

Łukasz Zalega
W Będzinie od kilkunastu dni prowadzone są prace związane z remont i oświetleniem murów miejskich w rejonie ulic Modrzejowskiej i Zawale.

Prace obejmują remont i uzupełnienie istniejących murów wraz z ich nadbudową do istniejącego poziomu blankowania (zębate zwieńczenie muru obronnego) - ok. 730 cm nad terenem oraz wyeksponowanie zewnętrznej powierzchni murów poprzez ich nocną iluminację.

W ramach projektu wyremontowane zostaną elewacje niektórych budynków przy ul. Zawale oraz zagospodarowany placyk na skrzyżowaniu ulic Modrzejowskiej i Zawale (położonego w bezpośrednim sąsiedztwie murów) poprzez wykonanie nowej nawierzchni chodników pieszych z kostki granitowej.

Prace prowadzone są w ramach projektu subregionalnego "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i osiągnięć kulturalnych Zagłębia", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Mury miejskie w Będzinie

Mury obronne w Będzinie zostały wzniesione w latach sześćdziesiątych XIV w w miejscu fortyfikacji drewniano-ziemnych. Zbudowano również dwie bramy Sławkowską (Krakowską) i Bytomską (Wrocławską).

W latach 1952-1956 dokonano niewielkiej rekonstrukcji części murów, a w szczególności jednej z baszt.

Mury w Będzinie wykonane są z kamienia łamanego:margli, piaskowca, wapienia oraz sporadycznie zlepienców.

Odkryto szczątki ludzkie

W środę 27 października ekipa archeologiczna badając fragment ukrytego pod ziemią muru natknęła się na szczątki ludzkie - natrafiono na dwie czaszki oraz żebra i części kręgów.

Patryk Borowiecki, archeolog w rozmowie z dziennikarką Polska Dziennik Zachodni Magdaleną Nowacką stwierdził że: są trzy hipotezy dotyczące pochodzenia szczątków - jedną z najbardziej prawdopodobnych hipotez jest to, że szczątki należały do dawnych, żydowskich mieszkańców Będzina. - Niedaleko był tu cmentarz żydowski, który istniał już na pewno w XV wieku. Na pewno jednak nie był dokładnie w tym samym miejscu, bo w tym samym czasie mury wciąż pełniły swoją rolę obronną i nikogo tu nie chowano - mówi Pierzak. Nie wykluczone, że przy różnych pracach część ciał mogła zostać tu powtórnie pochowana, czy po prostu rzucona w ziemię.

Druga hipoteza mówi, że być może to szczątki z okresu II wojny światowej. Najmniej prawdopodobna to taka, że są to kości z okresu średniowiecza.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto