Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na placu 3 Maja ponownie stanie pomnik Nike?

Magdalena Nowacka
Tak prezentował się pomnik przed II wojną światową
Tak prezentował się pomnik przed II wojną światową fot. arc
Miniaturę Nike można podziwiać u Borkowskich

Jest duża szansa, że za rok, z okazji Święta Niepodległości, będzinianie będą składać kwiaty pod pomnikiem będzińskiej Nike. Na wystawie Studia Fotograficznego "Borkowscy" przy ulicy Małachowskiego, można już podziwiać miniaturową replikę tego pomnika. Towarzystwo Przyjaciół Będzina, chce, aby pomnik, który stał tu przed II wojną światową znów stał się symbolem miasta.

- Chcemy, aby mieszkańcy wypowiedzieli się, czy podoba im się taka forma pomnika - mówi Waldemar Szydło, prezes TPB, pomysłodawca powrotu pomnika. Rzeźba składa się z granitowej kolumny, połączonej z postacią kobiety z brązu z wzniesionymi do góry dłońmi. Z tyłu skrzydła. O pomoc w zrealizowaniu pomysłu członkowie TPB poprosili Lidię Sztwiertnię, autorkę aniołów przy fontannie czeladzkiej. - Uważam, że to wspaniała sprawa, takie podanie ręki poprzedniemu pokoleniu, które miało fantastyczne pomysły - mówi rzeźbiarka. O samym autorze zachowały się znikome informacje. - Sugerowałam się zdjęciami, ale połączenie kolumny z postacią kobiety i korekta jej kształtów to już mój pomysł. Zdjęcia nie oddają wszystkich detali, chociaż oczywiście starałam się zbytnio nie ingerować, z szacunku dla autora - mówi autorka. Rzeźba pojawi się także w Urzędzie Miejskim, Starostwie Powiatowym, Muzeum Zagłębia, Ośrodku Kultury, Teatrze Dzieci Zagłębia. Po zebraniu opinii TPB będzie szukać sponsorów. Utworzone zostanie specjalne konto. Tak, aby każdy chętny mógł dołożyć swoją złotówkę.

Najstarsi będzinianie pamiętają, że jeszcze przed II wojną światową, parę metrów od zakładu fotograficznego na placu 3 Maja stał właśnie taki pomnik, poświęcony "Poległym w obronie ojczyzny żołnierzom 11 pułku piechoty w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku". Został zburzony przez hitlerowców w grudniu 1939 roku. Jest tu tylko kolumna. - Pomysł bardzo mi się podoba - mówi Adam Wawer, mieszkaniec Będzina. - Jestem jak najbardziej za rekonstrukcją historycznych pamiątek. Kto wie, może będzińska Nike stanie się dla miasta tym, czym jest Statua Wolności dla Nowego Yorku. I będzie wspaniałą promocją - podkreśla. Przy rzeźbie jest informacja, że opinie można przysłać (lub przynieść osobiście) na adres siedziby Towarzystwa (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie), za pomocą strony internetowej TPB i za pośrednictwem zakładu fotograficznego Foto Borkowscy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto