Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Kopalnia Grodziec [ZDJĘCIA]

Muzeum Zagłębia w Będzinie
Muzeum Zagłębia w Będzinie
Kopalnia Grodziec uruchomiona została 7 czerwca 1899 roku przez Grodzieckie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. 
Do 1938 roku, czyli od momentu likwidacji nieco od niej starszej, bo założonej w 1894 roku kopalni „Maria”, zwanej „Grodziec I”, nazywano ją zwykle kopalnią "Grodziec II" lub „Grodziec Towarzystwo”.

Dopiero po 1938 roku, zaczęto stosować nazwę „Kopalnia Grodziec”. W 1936 r. wykupiły ją, należące do belgijskich kapitalistów, Zakłady "Solvay" - które były też właścicielem grodzieckiej cementowni. 


Kopalnia została zbudowana na nadaniach górniczych Stanisława Ciechanowskiego, a jej pierwszym dyrektorem był inż. Stanisław Skarbiński.

Obszar górniczy kopalni podzielony był na cztery bloki tektoniczne: A, B, C i D, przebiegające uskokami będzińsko-wojkowickim i grodzieckim. 


Na przestrzeni prawie wieku swej działalności kopalnia posiadała siedem szybów głębinowych. 


Tuż po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej, 7 lutego 1945 roku Kopalnia "Grodziec" wysłała swój pierwszy pociąg węgla do odbudowywanej Warszawy. 


W latach 70. kierownictwo Kopalni opracowało plany rekonstrukcji kopalni. Zakładano, że jej końcowym efektem będzie wzrost wydobycia do 4000 t/d. z jednoczesnym obniżeniem kosztów produkcji. 


Kopalnia została zlikwidowania w końcu ubiegłego wieku - w 1998 r. na powierzchnię wyjechał ostatni wagon węgla, zaś w następnym roku zakład postawiony został w stan likwidacji.

Obecnie niszczejące i bardzo zdewastowane obiekty kopalni możemy obejrzeć na poniższych zdjęciach w czasach, kiedy przeżywały swoją świetność. 



Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto