Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

07 zgłoś się. Porucznik Borewicz na kartach książki

PAS
Tak wygląda okładka książki z porucznikiem Borewiczem w roli głównej. A zatem... 07 zgłoś się
Tak wygląda okładka książki z porucznikiem Borewiczem w roli głównej. A zatem... 07 zgłoś się
07 zgłoś się. Mało kto nie wie, z czym kojarzy się to hasło. Oczywiście z serialem, którego reżyserem był Krzysztof Szmagier, a główną rolę grał Bronisław Cieślak. Dziś ta postać powraca na kartach książki, a lekturę poleca Wam dąbrowski pisarz Dariusz Rekosz.

07 zgłoś się, czyli jak to się zaczęło

„07 zgłasza się – opowieść o serialu” to książka autorstwa Piotra K. Piotrowskiego, wydana w tym roku przez wydanictwo Prószyński Media.

Mój serdeczny kolega – Piotrek Piotrowski – od czasu do czasu wyznacza sobie trudne zadania. Poznaliśmy się kilka lat temu, gdy na łamach pewnego telewizyjnego tygodnika pisał o... moich książkach. Były to recenzje i rekomendacje, które dotyczyły zarówno twórczości dla młodszych, jak i starszych czytelników. A więc zadanie nie należące do najłatwiejszych. Później spotkaliśmy się po raz pierwszy na żywo – w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, gdzie przyjechał relacjonować przebieg ogólnopolskiego konkursu, sprawdzającego wiedzę Polaków o filmie „Stawka większa niż życie”. Już wtedy nosił się z zamiarem napisania przeglądowej antologii o najbardziej znanych polskich serialach. „Groźbę” tę spełnił, gdy w roku 2011 ukazała się jego debiutancka książka, zatytułowana „Kultowe seriale”, prezentująca aż 21 najpopularniejszych pozycji ekranowych, które na stałe weszły do kanonu polskiej filmoteki. Dwa lata później postanowił skupić się na jednym z tych fenomenów i wydał przeglądową publikację, dotyczącą tylko jednego filmu. Jest nim serial w reżyserii Krzysztofa Szmagiera – „07 zgłoś się”.

07 zgłoś się. O tej książce można powiedzieć bardzo dużo...

Rozpocznę od spraw technicznych. Niebieska okładka świetnie nawiązuje do wydawanych bardzo dawno temu zeszytów „Ewa wzywa 07”. Na kanwie niektórych z nich stworzono później kilka odcinków serialu. Stojący na pierwszym planie Bronisław Cieślak od razu kojarzy się z serialowym porucznikiem – Sławomirem Borewiczem, a zarysowany w tle polonez, z przedmiotem westchnień Polaków tamtej epoki. Przejrzysty układ rozdziałów prowadzi czytelnika od opowieści o tle działalności służb mundurowych MO, aż do tego, co w filmie jest oczywistą fikcją.

Znakomicie oddaje szczegóły klimatu społecznego, w którym przyszło żyć nietuzinkowemu porucznikowi, w zestawieniu z wykreowanym przez twórców serialu „milicjancie prawie bez skazy”. Zawiera wiele ciekawostek, o których przeciętny widz nie ma zielonego pojęcia. Nawiązuje do rozmów, jakie autor książki przeprowadził i z twórcami, i z aktorami. Najbardziej chyba wzruszająca staje się tu historia pierwszego i zarazem ostatniego spotkania z reżyserem – Krzysztofem Szmagierem.

07 zgłoś się. Warto przeczytać, bo...

Książkę polecam ze względu na rzetelność zawartych w niej informacji, nieszablonowe (bo nie encyklopedyczne, a narracyjne) potraktowanie tematu serialu, a także świetny język literacki, należący do jednego z moich ulubionych polskich dziennikarzy. Dla wielu z nas przeczytanie tej książki będzie jak sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa lub młodości, na którą bardzo gorąco i serdecznie zapraszam. I da wam do myślenia. W końcu, jak mawiał porucznik Borewicz: „Myślenie ma kolosalną przyszłość. W milicji także”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto